Kasnije podvezivanje pupčane vrpce povećava razinu željeza u djece
Pupkovina ili pupčana vrpca je svežanj krvnih žila koji povezuje majku i dijete preko posteljice. Dugačka je oko 50 centimetara, izlazi iz posteljice i završava na sredini djetetovog abdomena. Nakon rođenja, kada novorođenče počinje samostalno disati, pupkovina postaje suvišna pa ju se prereže, nekoliko centimetara od djetetovog trbuha. Podvezivanje pupkovine odmah nakon rođenja jedan je od primjera vrlo stresnog čina nad novorođenčadi. Neposredno nakon poroda djetetovo srce i pluća relativno brzo prolaze kroz dramatične promjene adaptacije. Iz vodene sredine, u kojoj ga majka hrani preko pupkovine, dijete prelazi u zračni okoliš gdje se pluća moraju proširiti i tako započeti proces disanja.
Odgađanje podvezivanja pupčane vrpce nakon poroda ima prednosti za novorođenče, prema sistematskom pregledu objavljenom u The Cochrane Library. Autori su otkrili da je razina željeza u krvi bila zdravija kada je pupčana vrpca podvezana kasnije.
U mnogim zemljama s visokim dohotkom, uobičajena je praksa podvezati pupčanu vrpcu koja povezuje majku i dijete u manje od minute nakon porođaja. Međutim, prerano podvezivanje vrpce može smanjiti količinu krvi koja prolazi s majke na dijete preko posteljice, što utječe na zalihe željeza novorođenčeta. S druge strane, odgođeno podvezivanje vrpce, koje se provodi više od minute nakon rođenja, može povećati rizik od žutice. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da se pupčana vrpca podvezuje između jedne i tri minute nakon rođenja.
Istraživači su pregledali podatke iz 15 studija koje uključuju 3911 žena i njihovu djecu. Gledali su na ishode za majke i ishode za bebe odvojeno, gledajući koncentraciju hemoglobina kao pokazatelja zdrave razine željeza u krvi. Kasnije podvezivanje vrpce nije imalo utjecaja na rizik od iskrvarenja ni razinu hemoglobina majke, djeca su bila zdravija u brojnim aspektima. Kada je podvezivanje pupčane vrpce odgođeno, djeca su imala više razine hemoglobina jedan do dva dana nakon rođenja i bilo je manje vjerojatno da će tri do šest mjeseci nakon rođenja imati pomanjkanje željeza u krvi. Porođajna težina kod ove djece bila je viša.
„U svjetlu rastućih dokaza da odgođeno podvezivanje pupčane vrpce povećava koncentraciju hemoglobina i željeza u dojenčadi, slobodniji pristup odgađanju podvezivanja vrpce u zdrave djece čini se opravdan“, rekao je Philippa Middleton, jedan od tri autora pregleda s Australian Research Centre for Health of Women and Babies, Robinson Institute na University of Adelaide u Adelaideu u Australiji.
Kasnije podvezivanje pupčane vrpce dovelo je do nešto većeg broja djece kojima je potrebno liječenje žutice, koja se tretira svjetlosnom terapijom. „Prednosti odgođenog podvezivanja pupčane vrpce nadmašuju mali dodatni rizik od žutice novorođenčadi“, rekao je Middleton. „Kasnije podvezivanje pupčane vrpce da bi se povećala zaliha željeza može biti posebno korisno situacijama gdje je uobičajena anemija.“
Ovaj pregled temeljen je na utjecajima odgođenog podvezivanja pupčane vrpce kod djece rođene u terminu. Još jedan nedavni Cochrane pregled sugerirao je također da bi moglo biti zdravstvenih prednosti povezanih s kasnijim podvezivanjem pupčane vrpce u djece rođene prije vremena.
Izvor: Cochrane