Zdravlje i medicina

Utrka u izradi cjepiva protiv gripe

M. F.

Bojite li se pojave novih, mutirajućih virusa koji prijete ljudskom rodu? Svjetska zdravstvena organizacija sve češće objavljuje pojavu novih virusa. Mogu li oni biti toliko brzi i preduhitriti ljude u stvaranju obrane u obliku cjepiva? Tim znanstvenika postavio si je upravo to za cilj.

Kada bi došlo do širenja nove, smrtonosne vrste gripe, prioritet bi svakako bio izraditi cjepivo u što kraćem mogućem roku. Znanstvenici su nedavno organizirali utrku kako bi provjerili koliko brzo se to može napraviti. No nisu uspjeli dostići venecijanske brodograditelje koji su ponekad imali za zadatak izraditi galiju u jedan dan kako bi izazvali strahopoštovanje izaslanika iz drugih zemalja. Ipak, Philip Dormitzer i Craig Venter su zajedno sa svojim kolegama stvorili ključnu komponentu cjepiva protiv gripe za 4 dana i 4 sata.

Dr. Dormitzer iz farmaceutske tvrtke Novartis, i dr. Venter, osnivač Instituta J. Craig Venter u San Diegu, objavili su svoj pokušaj obaranja rekorda u izradi cjepiva u novinama Science Translational Medicine.

Tim je dobio gene njima nepoznatog virusa gripe. Zatim su stvorili DNK koji sadrži sam genetički kod i genetički materijal potreban za stvaranje proteina. Sintetički DNK, koji zapravo čine sitni kromosomi, stavili su u kulturu stanica psećeg bubrega. Te su se stanice otprije pokazale vrlo pogodnima za ovakvu vrstu istraživanja.

Stanice su smanjile prisutnost virusa što je poželjno za početak procesa proizvodnje cjepiva koje bi sadržavalo proteine. S obzirom na to da su proteini promjenjive stavke koje sprječavaju imunološki sustav ljudi koji su već preboljeli gripu da prepozna novu vrstu virusa, ovaj proces predstavlja napredak.  

Pokusi na tvorovima, koji se često koriste pri ispitivanju djelovanja virusa gripe na ljude, pokazali su da ovo cjepivo u začetku stimulira životinjski imunološki sustav na željeni način, stvarajući imunitet koji bi i nas ljude obranio od virusa.

No cjepivo ipak nije do kraja razvijeno i još uvijek ga se ne može proizvesti u velikoj količini. Bez obzira na to, i ovaj prvi korak je značajan pomak. Novartis u suradnji s tvrtkom dr. Ventera smatra da će na ovaj način uspjeti stvoriti banku prototipnih cjepiva. Činjenica da postoji potencijalno cjepivo ipak je utješna. 

Izvor: The Economist

0

Možda će vas zanimati