Zdravlje i medicina

Istraživanje pokazuje nakon kojega tjedna se smanjuje plač dojenčadi

Nika Beluhan

Kada će moje malo dijete prestati toliko plakati? Ako ste novopečeni roditelj koji, u manje-više neispavanom stanju, gugla ovo pitanje, onda bi vas odgovor mogao iznenaditi. Mnogi vrhunski Googleovi hitovi uputit će vas na staru studiju koja zaključuje da plač dojenčadi obično doseže vrhunac u dobi od oko šest tjedana, nakon čega se značajno smanjuje i stabilizira na niskoj razini nakon tri mjeseca.

Obično se naziva "krivulja plača", a roditelji mogu očekivati ​​da će njihova dojenčad plakati radikalno manje nakon početnog vrhunca. Međutim, nova studija iz Danske dovodi u pitanje ovaj obrazac "krivulje plača", prikupljajući podatke roditelja u 17 različitih zemalja.

"Napravili smo dva matematička modela koja razumno predstavljaju dostupne podatke. Niti jedan od njih ne pokazuje da trajanje plača tako značajno pada nakon pet tjedana, što se inače vidi na grafikonima koji su predstavljeni roditeljima. Dostupni podaci pokazuju da je plač još uvijek značajan dio repertoara mnoge dojenčadi nakon šest mjeseci", kaže Christine Parsons, izvanredna profesorica na Odjelu za kliničku medicinu na Sveučilištu Aarhus.

Široko korištena krivulja plača

Istraživači koji stoje iza studije prikupili su podatke iz 57 istraživačkih članaka iz cijelog svijeta, u kojima su roditelji registrirali koliko njihova djeca plaču svaki dan. Uobičajeni obrazac plača, "krivulja plača" na koju se roditelji danas često referiraju, temelji se na američkoj studiji iz 1962., koja se fokusira samo na prvih dvanaest tjedana djetetova života.

"To je graf koji se često prikazuje novim roditeljima. Ako guglaju "plač dojenčadi", vidjet će mnogo slika ovog grafikona. Stoga smo smatrali da bi bilo zanimljivo modelirati sve dostupne podatke", kaže Arnault-Quentin Vermillet, autor članka.

Važan alat za zdravstvene djelatnike

Plač je jedan od prvih oblika komunikacije kojim se dojenčad koristi kako bi privukla pažnju svojih roditelja. Dojenčetov se kognitivni i emocionalni razvoj stimulira kada roditelji na odgovarajući način reagiraju na djetetove signale. Novopečeni roditelji često traže pomoć od zdravstvenog sustava ako su zabrinuti da njihovo dijete previše plače. Prema Christine Parsons, važno je da i zdravstveni djelatnici i roditelji imaju ispravno i precizno razumijevanje normalnih obrazaca plakanja dojenčadi.

"Posebno za kliničare, to je važno jer je njihov posao pomoći, podržati i uskladiti očekivanja svih zabrinutih roditelja. Važno je da liječnici imaju ažurne podatke o tome što je normalno za plač dojenčadi, kako bi mogli najbolje podržati nove roditelje. Kada roditelji smatraju da njihovo dijete pretjerano plače, to može biti povezano s negativnim posljedicama i za roditelja i za dijete", objašnjava ona.

Obrasci plakanja jako se razlikuju

Široko korištena definicija za pretjerani plač ili kolike je kada beba plače više od 3 sata dnevno, više od 3 dana u tjednu. Procjenjuje se da u prvih 6 tjedana nakon rođenja kolike pogađaju između 17 i 25% dojenčadi. Istraživači sa Sveučilišta Aarhus izradili su dva nova modela za obrazac dječjeg plača. Jedan od njih pokazuje vrhunac plakanja dojenčadi nakon četiri tjedna. Drugi pokazuje da dojenčad plače puno i stabilno tijekom prvih tjedana, nakon čega razina pada.

Međutim, niti jedan model ne ukazuje na strmoglavi pad, kao što se inače čini iz "izvornog uzorka plača". Prema Christine Parsons, još jedan značajan nalaz u studiji je koliko su različiti obrasci plakanja među bebama – unutar i izvan nacionalnih granica.

Kao primjer navodi da ograničeni dostupni podaci ukazuju na to da djeca iz nezapadnih zemalja poput Indije, Meksika i Južne Koreje manje plaču od djece iz zemalja engleskog govornog područja poput Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Kanade.

Izvor: Medical Xpress

0

Možda će vas zanimati