Zemlja i klima

Model toplinskog vala pokazuje da je toplije na više mjesta, i to češće

N.B.

Korištenje 100-godišnjeg opservacijskog skupa podataka i najnovijih tehnika za modeliranje klimatskih ekstrema otkrilo je evoluirajuću dinamiku toplinskih valova diljem Europe pod utjecajem klimatskih promjena.

Toplinski valovi mogu imati katastrofalne učinke na ljude, naselja i okoliš. Oni mogu uzrokovati bolesti ili smrt, osobito za slabe i starije osobe, te izazvati požare koji uništavaju imovinu i velike dijelove divljine.

Razumijevanje ponašanja takvih ekstremnih temperaturnih događaja u prostoru i vremenu važno je za planiranje i upravljanje sadašnjim i budućim rizikom. Međutim, većina modela za predviđanje budućih toplinskih valova oslanja se na simulacijske rezultate iz klimatskih modela, a ne na izravna opažanja i koristi nefleksibilne modele koji možda neće točno obuhvatiti odnos ovisnosti među prostorno povezanim lokacijama u ekstremnim uvjetima.

Raphaël Huser i Peng Zhong iz KAUST-ove Istraživačke skupine za ekstremnu statistiku, u suradnji s Thomasom Opitzom s francuskog Nacionalnog istraživačkog instituta za poljoprivredu, hranu i okoliš, sada su razvili pristup modeliranja koji koristi zapise promatranja za preciznije isticanje dinamike ekstremnih toplinskih događaja.

"Naša je skupina zainteresirana za izgradnju matematički ispravnih modela za procjenu rizika povezanih s klimatskim promjenama", kaže Zhong. "U ovoj smo studiji posebno pogledali utjecaj klimatskih promjena na toplinske valove u Europi i razvili model za procjenu prostornog opsega toplinskih valova fleksibilnim modeliranjem i procjenom njihove jačine ovisnosti o vremenu."

Problem s postojećim statističkim modelima je u tome što oni dobro bilježe uobičajene ili prevladavajuće uvjete, ali nemaju statističku fleksibilnost za precizno snimanje rijetkih ekstremnih događaja poput vrućina ili ekstremnih oborina. Grupa KAUST razvila je niz statističkih tehnika koje se izravno bave ovim problemom ekstremne vrijednosti.

"Naš model dovoljno je fleksibilan da opiše strukturu ovisnosti među vrijednostima visoke temperature", kaže Zhong. "Koristimo ga za izvođenje učinkovitog raspona ekstremnih ovisnosti, kada udaljenost na kojoj vjerojatnost da se ekstremni događaji dogode zajedno na dvije lokacije postaje zanemariva."

Pokretanje njihovog modela za velike skupove prostornih podataka također je zahtijevalo od tima da implementira svoj kôd na KAUST -ovoj IBEX platformi za superračunanje. Koristeći masivni 100-godišnji skup podataka o temperaturi koji obuhvaća veliki dio srednje Europe, model je otkrio nove uvide u to kako su se toplinski valovi promijenili u prošlom stoljeću.

"Naši rezultati pružaju statističke dokaze da se prostorni opseg toplinskih valova u Europi širi i da se učestalost toplinskih valova također povećala u posljednjih stotinu godina", kaže Zhong. "Sada razmatramo primjenu naše metodologije za procjenu rizika od poplava u velikim riječnim slivovima širom svijeta."

Izvor: EurekAlert

Možda će vas zanimati