Zdravlje i medicina

Vježbanje zaista najbolji lijek

I.L.

Nova istraživanja su pokazala da odvajanje malo vremena za tjelovježbu može čudesno djelovati na fizičko i psihičko zdravlje žena zrele dobi.

Znanstvenici sa sveučilišta Queensland University od Technology u Australiji su objavili rezultate petogodišnjeg istraživanja koje je ispitivalo utjecaj tjelovježbe na žene starijih od 50 godina. Istraživanje, objavljeno u časopisu Maturitas, ukazuje na to da umjerena do izrazito energična i žustra fizička aktivnost čini mnogo za psihičku i fizičku dobrobit žena u zrelim godinama.

Također, pokazalo se da 30 minuta vježbanja dnevno nije dovoljno da bude po zdravlje korisno. “Istraživanje nam pokazuje da starije žene trebale izvoditi najmanje 30 do 45 minuta po pet puta tjedno vježbe srednjeg do visokog intenziteta, a pod tim mislimo na vježbe koje vas ostavljaju rumene i uspuhane”, u novom izdanju objašnjava profesorica Debra Anderson, suradnica QUT’s Institute of Health and Biomedical Innovation. Vježbe bi također trebale biti kreirane prema potrebi žene kako bi se osiguralo da njihov intenzitet bude dovoljan da bi povoljno utjecao na zdravlje.

Poželjne vježbe visokog intenziteta

Džogiranje, trčanje, hodanje, jahanje i plivanje su neke od aktivnosti visokog intenziteta koje neke žene ove dobne skupine redovito prakticiraju. QUT-ovi istraživači smatraju da bi doktori trebali razvijati programe “kućnog” vježbanja koje je lako uklopiti u svakodnevni život.

Dobrobiti tjelovježbe, naročito u zreloj dobi, ima mnogo. Premda se općenito smatra da su opuštanje mišića i kože “nužno zlo” starenja, taj proces se vježbanjem može znatno usporiti i odgoditi. Vježbanjem povećavamo opskrbu stanica kisikom te odstranjujemo toksine iz svog tijela putem znojenja kroz kožu te putem izdisanja kroz pluća. Na taj način svoje tijelo čistimo od otpada koji može biti uzrok mnogih bolesti, baš kao i stres, koji također umanjujemo tjelovježbom.

Promoviranje zdravog načina života je postalo važna strategija reduciranja bolesti i mortaliteta, kako objašnjavaju znanstvenici, jer visoko intenzivno vježbanje pored već tipičnog sjedilačkog života može smanjiti rizik od preuranjene smrti.

Brojne beneficije vježbanja

Brojna su istraživanja potvrdila tezu o važnosti i vrijednosti tjelovježbe, a neke od njenih beneficija po fizičko, ali i psihičko zdravlje žene su: niža stopa malignih oboljenja, povećana djelotvornost imunološkog sustava, smanjenje rizika od raka dojke, jače i otpornije kosti, povećana koštana masa, smanjena razina depresije i tjeskobe, bolje mentalne i motoričke sposobnosti, viša razina entuzijazma i samopouzdanja, više odmarajućeg spavanja te čak do sedam godina duži očekivani životni vijek.

Uz tjelovježbu, važno je naglasiti da njenu efektivnost, a i ukupan pozitivan doprinos zdravlju, možemo povećati zdravom prehranom. Štetan utjecaj slobodnih radikala u tijelu se može spriječiti i prehranom bogatom antioksidansima, a neke od namirnica su: mahunarke, bobičasto voće (borovnica, brusnica, kupina, malina), brokula, mrkva, artičoka, rajčica, tamna čokolada, a od pića zeleni čaj i crno vino.

Stoga, idući put kada budete izbjegavali odlazak u teretanu ili trčanje, sjetite se da onih pola sata do 45 minuta što vjerojatno dnevno provedete pred televizorom ili surfajući internetom ovaj put posvetite svom zdravlju ili tijelu. Možete radni dan završiti sasvim drukčije - otići u jednu dugu šetnju ili polusatno trčanje, vratiti se kući i pogledati neki dobar film. Pri tom posegnite za sušenim brusnicama, ne čipsom, a čašu piva zamijenite čašicom crnog vina. Dan začinite mrvicom hedonizma, a svoje tijelo zaštitite od bolesti i starenja. 

Izvor: SciAlert

Možda će vas zanimati