Zdravlje i medicina

Ovo je ozbiljna nuspojava vezana uz cjepivo protiv kovida

N.B.

Nedavna studija provedena u Sjedinjenim Državama otkrila je da je tromboza sa sindromom trombocitopenije nakon cijepljenja protiv COVID-19 cjepivom baziranim na adenovirusnom vektoru rijedak događaj. Međutim, stanje može uzrokovati ozbiljne posljedice nakon što se razvije, uključujući hospitalizaciju, prijem u jedinicu intenzivne njege ili čak smrt.

Među trenutno dostupnim cjepivima protiv COVID-19, dva se temelje na adenovirusnim vektorima - AstraZeneca i Johnson & Johnson. Uočeno je nekoliko slučajeva tromboze i trombocitopenije među primateljima cjepiva nakon što su ova cjepiva uvedena. Zbog ove nedaće, neke europske zemlje i SAD zaustavile su primjenu ovih cjepiva i razmotrile cjepiva protiv COVID-19 na bazi mRNA za masovnu imunizaciju.

U SAD-u je prevalencija tromboze sa sindromom trombocitopenije bila 13 – 39 slučajeva na milijun primijenjenih doza cjepiva. Sindrom dijeli neke karakteristike autoimune heparinom inducirane trombocitopenije. Prema dostupnoj literaturi, proizvodnja anti-trombocitnih faktora 4 (PF4) protutijela adenovirusnom DNA ili adenovirusnim vektorom induciranim varijantama spoja SARS-CoV-2 proteina glavni je uzročni čimbenik tromboze sa sindromom trombocitopenije. Ova antitijela pokreću razvoj tromboze aktiviranjem trombocita.

U trenutnoj studiji znanstvenici su temeljito istražili prevalenciju tromboze sa sindromom trombocitopenije nakon cijepljenja protiv COVID-19 u SAD-u. Štoviše, procijenili su kliničke posljedice povezane sa sindromom.

Znanstvenici su prikupili izvještaje o slučajevima tromboze i trombocitopenije nakon cijepljenja protiv COVID-19 iz sustava za nadzor za prijavljivanje nedaća povezanih s cjepivom u SAD-u. Prvenstveno su se fokusirali na slučajeve prijavljene između 14. prosinca 2020. i 31. kolovoza 2021.

Smatralo se da bolesnici s trombozom na neobičnom mjestu (cerebralna vena, visceralna arterija ili vena, arterija ekstremiteta, središnja arterija ili vena) ili u veni ekstremiteta ili plućne arterije, zajedno s novonastalom trombopenijom nakon cijepljenja, imaju trombozu sa sindromom trombocitopenije.

Na temelju ove definicije identificirana su ukupno 52 slučaja s trombozom sa sindromom trombocitopenije. Od ovih slučajeva, 50 je razvilo sindrom nakon cijepljenja temeljenog na adenovirusnim vektorima, a 2 su se razvila nakon cijepljenja cjepivom temeljenim na mRNA.


Najčešća lokacija tromboze bili su cerebralni venski sinusi, što je uočeno u 54% slučajeva. U oko 98% slučajeva identificirana je venska tromboza ili tromboembolija. Arterijska tromboza je identificirana u 16% slučajeva.

U većini slučajeva tromboza se liječila heparinom. Ostali tretmani korišteni za liječenje tromboze sa sindromom trombocitopenije bili su ne-heparinski antikoagulansi, intravenski imunoglobulin, kortikosteroidi, transfuzija trombocita i plazmafereza. U 40% slučajeva izvršeno je kirurško ili radiološko liječenje.

Svih 50 bolesnika s trombozom sa sindromom trombocitopenije primljeno je u bolnicu, a 12% njih je na kraju umrlo. Najčešće identificirani početni simptom bila je glavobolja, a prosječno trajanje simptoma bilo je 10 dana nakon cijepljenja. Većina bolesnika s glavoboljom imala je trombozu cerebralnih venskih sinusa.

Bolesnici koji su ostali u bolnici dulje od 20 dana imali su značajno manji broj trombocita u usporedbi s drugim hospitaliziranim pacijentima. Trombocitopenija je uočena u svih hospitaliziranih bolesnika. U 84% bolesnika otkrivena su anti-PF4 protutijela.

Nakon cijepljenja mRNA identificirana su samo dva slučaja s trombozom sa sindromom trombocitopenije. Oba bolesnika imala su trombozu cerebralnog venskog sinusa, a jedan je imao duboku vensku trombozu i plućnu emboliju. Simptomi su se pojavili 2 i 11 dana nakon cijepljenja. Anti-PF4 antitijela bila su prisutna u oba bolesnika. Smrt se dogodila u jednog pacijenta tijekom hospitalizacije. 

Izvor: medRxiv

Možda će vas zanimati