Više od 99.9% studija se slaže - ljudi su to uzrokovali
Više od 99.9% recenziranih znanstvenih radova slaže se da su klimatske promjene uglavnom uzrokovane ljudima, prema novom istraživanju od 88.125 studija povezanih s klimom. Istraživanje ažurira sličan dokument iz 2013. koji otkriva da je 97% studija objavljenih između 1991. i 2012. podržalo ideju da ljudske aktivnosti mijenjaju Zemljinu klimu. Trenutno istraživanje ispituje literaturu objavljenu od 2012. do studenog 2020. kako bi istražilo je li se konsenzus promijenio.
"Gotovo smo sigurni da je konsenzus sada znatno veći od 99% i da je prilično zatvoren svaki smisleni javni razgovor o stvarnosti klimatskih promjena uzrokovanih ljudima", rekao je Mark Lynas sa Sveučilišta Cornell i autor rada.
"Od ključne je važnosti priznati glavnu ulogu emisije stakleničkih plinova kako bismo mogli brzo mobilizirati nova rješenja, budući da smo već u stvarnom vremenu svjedoci razornih utjecaja katastrofa povezanih s klimom, na poduzeća, ljude i gospodarstvo", rekao je Benjamin Houlton, dekan s Fakulteta za poljoprivredu na Cornellu i koautor studije.
Unatoč takvim rezultatima, ispitivanja javnog mnijenja, kao i mišljenja političara i predstavnika javnosti ukazuju na lažna uvjerenja i tvrde da među znanstvenicima još uvijek postoji značajna rasprava o pravom uzroku klimatskih promjena. Istraživački centar Pew je 2016. otkrio da samo 27% odraslih osoba u SAD-u vjeruje da su se "gotovo svi" znanstvenici složili da su klimatske promjene posljedica ljudske aktivnosti, navodi se u članku. Gallupova anketa 2021. pokazala je produbljivanje stranačke podjele u američkoj politici o tome jesu li uočene temperature na Zemlji od industrijske revolucije prvenstveno uzrokovane ljudima.
U istraživanju su istraživači započeli ispitivanjem slučajnog uzorka od 3000 studija iz skupa podataka od 88.125 klimatskih radova na engleskom jeziku objavljenih između 2012. i 2020. Utvrdili su da su samo četiri od 3000 radova skeptična prema klimatskim promjenama uzrokovanim ljudima. "Znali smo da su klimatski skeptični radovi nestabilno mali u smislu njihove pojave, ali mislili smo da ih u 88.000 ipak mora biti više", rekao je Lynas.
Koautor Simon Perry, softverski inženjer sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu i volonter, stvorio je algoritam koji je pretraživao ključne riječi iz radova za koje je tim znao da su skeptični, poput "solarnih", "kozmičkih zraka" i "prirodnih ciklusa". Algoritam je primijenjen na svih više od 88.000 radova, a program ih je naredio tako da su skeptični bili viši u redoslijedu.
Očekivano su pronašli mnoge od ovih izdvojenih papira pri vrhu, sa sve manjim prinosom dalje na popisu. Sveukupno, pretraživanje je dalo 28 radova koji su bili implicitno ili eksplicitno skeptični, a svi su objavljeni u manjim časopisima.
Ako je 97% rezultata studije iz 2013. još uvijek ostavilo sumnju u znanstveni konsenzus o ljudskom utjecaju na klimu, trenutni nalazi idu još dalje kako bi ublažili svaku neizvjesnost, rekao je Lynas. "Ovo bi trebala biti posljednja riječ", rekao je.