Zemlja i klima

Uloga ugljikovog dioksida u oblikovanju atmosfere

K. K.

Novo istraživanje časopisa Proceedings of the National Academy of Sciences  pokazuje da način na koji se ugljikov dioksid kreće unutar planeta do njegove površine igra veliku ulogu u evoluciji atmosfere planete. Da je Mars otpuštao toliko ugljika koliko je na primjer otpuštao metana onda bi on možda bio dovoljno topao da omogući postojanje vode.

Novo istraživanje o tome kako vulkanska magma bogata željezom upija ugljik te kako ga kasnije otpušta daje tragove o ranoj evoluciji atmosfere na Marsu i drugim zemljolikim tijelima.

Sastav atmosfere planeta ima korijene duboko ispod njegove površine. Kad se materijal iz plašta otapa tvoreći magmu, on sa sobom zarobi i ugljik koji je ispod površine. Kako se magma kreće prema površini planeta tako se tlak smanjuje, a ugljik se otpušta u obliku plina. Ugljik se u magmi nalazi u obliku karbonata, a otpušta se u obliku ugljikova dioksida, stakleničkog plina koji Zemljinoj atmosferi pomaže hvatati toplinu koja dolazi od Sunca. Međutim, kako se ugljik prenosi iz dubine zemlje do atmosfere kod drugih planeta i kako to utječe na efekt staklenika nije bilo jasno.

„Znamo da ugljik iz tvrdog plašta prelazi u tekuću magmu, a zatim se pretvara u plin i izlazi na površinu“, rekao je Alberto Saal, profesor geoznanosti na Sveučilištu Brown i jedan od autora istraživanja.

Zadnje je istraživanje na kojem su također sudjelovali i znanstvenici s Northwestern Sveučilišta i Carnegie Institution of Washington pokazalo da je u uvjetima, kao što su oni u plaštu Marsa, Mjeseca i sličnih tijela, ugljik u magmi zarobljen prvenstveno u obliku karbonila željeza i otpušten kao ugljikov monoksid i metan. Oba plina, a pogotovo metan, imaju staklenički potencijal.

Rezultati tog istraživanja, objavljeni u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, ukazuju na to da je moguće da je u ranije doba Marsa, kad je vulkanska aktivnost bila pojačana, otpuštena dovoljna količina metana zbog koje je Mars tad bio znatno topliji nego danas.

Ključna razlika između uvjeta u Zemljinom plaštu i u plaštevima drugih zemljolikih planeta krije se u onome što znanstvenici nazivaju fugacitet kisika, količina slobodnog kisika dostatnog za reakciju s drugim elementima. Zemljin plašt danas ima relativno visok fugacitet kisika, no on je u tijelima poput Mjeseca i ranog Marsa vrlo nizak. Kako bi saznali zašto i kako niži fugacitet kisika utječe na prijenos ugljika, znanstvenici su napravili niz pokusa koristeći vulkanski bazalt sličan onome nađenom na Mjesecu i Marsu.

Rastalili su vulkanske stijene mijenjajući pritisak, temperaturu i fugacitet kisika te koristeći jaki spektrometar kako bi izmjerili koliko je ugljika apsorbirano prilikom taljenja i u kojem obliku. Otkrili su da je pri nižem fugacitetu kisika ugljik zarobljen u obliku karbonil željeza, a to je ono što ranija istraživanja nisu pokazala. Pri nižem je tlaku karbonil željeza otpušten kao ugljikov dioksid i metan.

„Otkrili smo da se u magmi pri niskom fugacitetu može rastopiti više ugljika nego što se to ranije mislilo“, izjavila je Diane Wetzel, apsolventica na Sveučilištu Brown i glavna autorica istraživanja. „To ima veliku ulogu u ispuštanju plinova i u tome kako će to kasnije utjecati na evoluciju atmosfere kod različitih planetarnih tijela.“

U svojoj ranijoj povijesti Mars je bio poprište jake vulkanske aktivnosti što ujedno znači i da su se oslobodile velike količine metana. Zbog stakleničkog potencijala metana, koji je puno veći od onog ugljikova dioksida, istraživanje ukazuje na to da je tad čak i tanka atmosfera Marsa mogla stvoriti dovoljno tople uvjete za nastanak površinskih voda.

Ostali autori članka su i Malcolm Rutherford sa Sveučilišta Brown, Steve Jacobson sa Sveučilišta Northwestern i Erik Hauri s Carnegie Institution. Istraživanje su potpomogli NASA, Američki fond da znanstvena istraživanja, Zaklada David i Lucile Packard i opservatorij Deep Carbon.

Iako je Zemljina atmosfera stara milijarde godina, njezin nastanak još uvijek intrigira znanstvenike koji dosad još uvijek nisu u stanju sa sigurnošću opisati njezinu evoluciju, a kamoli evoluciju atmosfera na drugim zemljolikim tijelima. Rezultati ovog istraživanja predstavljaju još jedan veliki pomak k boljem razumijevanju našeg planeta.

Izvor: Brown University

0

Možda će vas zanimati