Ne moramo jesti kukce kako bismo spasili Zemlju, evo što možemo napraviti s njima
Sigurno ste već čuli savjete nekih znanstvenika prema kojima bi konzumacija kukaca mogla imati pozitivne učinke na globalno zatopljenje. A navodno su i jako zdravi zbog niskog udjela masti i bogatstva proteina. Ne zvuči vam baš privlačno? Nema veze, jer postoji i drugo rješenje. Umjesto da sami jedemo kukce, mogli bismo ih radije koristiti za uzgoj životinja.
Francuska kompanija Ÿnsect došla upravo na tu ideju. Prema njima, hranjenje životinja kukcima moglo bi riješiti krizu održivosti u koju stanovništvo Zemlje polako, ali sigurno srlja. I ne samo životinja, jer su preparati od kukaca dobra hrana i za bilje.
Prema predviđanjima Svjetskog Instituta za resurse, do 2050. godine u svijetu će kalorijski jaz narasti za 70%, što znači da će se naša sposobnost proizvodnje hrane morati jako ubrzati kako bi udovoljila zahtjevima rastuće populacije.
“Mi se trenutno natječemo sa životinjama u borbi za prehranu: životinje u uzgoju konzumiraju 20 posto globalnih proteina; u međuvremenu opadaju zalihe ribe, vode, obradivih površina i plodnost tla. Stoga se čini očitim i prirodnim da se počnemo fokusirati na alternative izvore proteina u prehrani životinja i biljaka”, rekao je Antoine Hubert, izvršni direktor i suosnivač Ÿnsecta.
Sedam razloga zašto jesti kukce
Ova je kompanija trenutno vodeća u svijetu u mulitikulturi, odnosno uzgoju kukaca. Njihova se ideja inicijalno razvila oko alternativnih izvora hrane u akvakulturi kako bi pokrili proteinski jaz koji nastaje pretjeranim izlovom, no uskoro su prepoznali potrebu za proširivanjem područja proizvodnje.
Ÿnsect trenutno proizvodi 1000 tona insekata godišnje, i pri tome koriste 98% manje površine i 50% manje resursa nego ostale kompanije za proizvodnju stočne hrane. Ovo postižu korištenjem inovativne metode vertikalnih farmi, visokih čak 17 metara.
Trenutno imaju dva prepoznatljiva proizvoda, prah od ličinki brašnara i ulje insekata bogato polizasićenim masnim kiselinama. Oba su proizvoda trenutno namijenjena uzgoju ribe i ostalih vodenih životinja, no Ÿnsect ubrzano radi za izgradnji novih farmi čime bi proizvodnju trebali proširiti i na proizvode za uzgoj ostalih životinja.
Izvor: Wired