Zemlja i klima

Japan će ove godine početi ispuštati pročišćenu vodu iz Fukushime

V.P.

Japan planira ove godine početi s ispuštanjem u ocean više od milijun tona pročišćene vode iz oštećene nuklearne elektrane Fukushima, rekao je u petak visoki vladin glasnogovornik.

Plan je odobrila Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), no vlada će pričekati "opsežno izvješće" nadzornog tijela UN-a prije početka ispuštanja, rekao je novinarima glavni tajnik kabineta Hirokazu Matsuno.

Sustavi za hlađenje postrojenja bili su preopterećeni kada je jaki podmorski potres 2011. godine izazvao tsunami, uzrokujući najgoru nuklearnu nesreću od Černobila.

Radovi na razgradnji su u tijeku te se očekuje da će trajati oko četrdeset godina.

U razdoblju od travnja do studenog prošle godine u prosjeku je svaki dan proizvedeno 100 kubičnih metara kontaminirane vode, kombinacija podzemne vode, morske vode i kišnice koja prodire u područje te vode koja se koristi za hlađenje.

Voda se filtrira kako bi se uklonili različiti radionuklidi te se premješta u spremnike. U spremnicima se već nalazi više od 1,3 milijuna kubičnih metara vode te je slobodnog kapaciteta sve manje.

"Očekujemo da će vrijeme puštanja biti negdje tijekom ovog proljeća ili ljeta," nakon što se objekti za puštanje dovrše i testiraju, a IAEA-ino sveobuhvatno izvješće bude objavljeno, rekao je Matsuno.

"Cijela vlada uložit će najveće napore kako bi zajamčila sigurnost i poduzela preventivne mjere protiv negativnih glasina."

Komentari se odnose na stalnu zabrinutost susjednih zemalja i lokalnih ribarskih zajednica u vezi s planom puštanja.

Zbog puštanja, ribari u regiji strahuju od štete po reputaciju, nakon što su godinama pokušavali uspostaviti povjerenje u svoje proizvode strogim testiranjem.

Operater postrojenja TEPCO kaže da pročišćena voda zadovoljava nacionalne standarde za razine radionuklida, osim jednog elementa, tricija, za koji stručnjaci kažu da je štetan po ljude samo u velikim dozama.

Planira razrijediti vodu kako bi se smanjile razine tricija i ispustiti je u more tijekom nekoliko desetljeća putem podvodne cijevi duge jedan kilometar.

IAEA je rekla da ispuštanje zadovoljava međunarodne standarde i "neće prouzročiti nikakvu štetu okolišu".
Regionalni susjedi, uključujući Kinu i Južnu Koreju, te udruge poput Greenpeacea, kritizirali su plan.

Katastrofa u ožujku 2011. u sjeveroistočnom Japanu ostavila je iza sebe oko 18.500 mrtvih ili nestalih, većinu ih je ubio tsunami.

Deseci tisuća stanovnika oko elektrane Fukushima dobili su nalog da se evakuiraju ili su to odlučili učiniti.

Oko 12 posto regije Fukushima nekoć je proglašeno nesigurnim, no sada zabranjene zone pokrivaju oko 2 posto, iako je broj stanovnika u mnogim gradovima i dalje daleko niži nego prije nesreće.

Izvor: Tech Xplore

Možda će vas zanimati