Zemlja i klima

Budućnost Venecije: zaštita od očekivanog porasta razine mora

N.B.

Nova procjena rizika od poplava u Veneciji ukazuje da će utjecaj većih emisija na relativni porast razine mora tijekom ovog stoljeća biti ključan u planiranju buduće obrambene infrastrukture za Veneciju i druge obalne gradove, navode autori novog posebnog broja objavljenog u časopisu Natural Hazards and Earth System Sciences.

Ovo posebno izdanje izvlači dokaze iz povijesnih i suvremenih podataka kako bi se istražilo zašto je opasnost od poplava u Veneciji koja je pod zaštitom UNESCO-a povećana u nedavnoj prošlosti i očekuje se da će se dodatno povećati, čak i ubrzati tijekom 21. stoljeća.

Jedan od ključnih čimbenika pri razmatranju ozbiljne prijetnje od poplava u Veneciji i drugim obalnim gradovima je važnost predviđenog relativnog porasta razine mora. Relativni porast razine mora promjena je razine mora u odnosu na lokalnu čvrstu površinu Zemlje i uključuje aspekte potonuća tla, kao i povećanje srednje razine mora.

Dugoročne buduće projekcije ukazuju na veliku nesigurnost u relativnoj razini mora Venecije od 17 do 120 cm do 2100. godine, što vodeći autor Davide Zanchettin pripisuje izazovima projekcija na temelju širokog raspona scenarija emisije, te nedovoljnom razumijevanju relevantnih fizičkih procesa koji djeluju na daljinu unutar Sredozemnog i Jadranskog mora.

"Da bi projekcija bila korisna, mora biti dobro ograničena. Postoje važne povratne informacije u klimatskom sustavu, na primjer vezane za dinamiku polarnog ledenog pokrova, koje moramo razumjeti i bolje simulirati kako bismo napravili pouzdanije projekcije", kaže Zanchettin.

Važnost točnih projekcija stalnog i neizbježnog porasta razine mora za obalne gradove poput Venecije ističe se kada se uzme u obzir kombinacija tog povećanja s ekstremnim događajima koji izazivaju ozbiljne poplave. Ekstremni događaji koji uzrokuju poplave u Veneciji do sada su se uglavnom pripisivali olujnim udarima uzrokovanim vjetrovima juga, no u buduće će ekstremne događaje utjecati veći broj čimbenika, uključujući meteotsunamije i masivne planetarne atmosferske valove koji utječu na razinu mora u više razmjera. "Kad ste toliko blizu gornje granice raspona plime i oseke, svaki meteorološki događaj može biti opasan i izazvati ekstremnu poplavu", kaže glavni autor Piero Lionello.

Kratkoročno, zaštita Venecije od poplava najviše ovisi o učinkovitom i pravodobnom postavljanju novog obalnog obrambenog sustava MoSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico), koji je već nekoliko puta operiran od listopada 2020. radi zaštite grada.

Dizajn se oslanja na mogućnost predviđanja razine vode 4-6 sati prije maksimuma i otvaranje ili zatvaranje barijera kako bi se povremeno zaštitio ugroženi nizinski grad od poplava te omogućio pristup luci i održala ekološka ravnoteža.

"MoSE sustav funkcionirat će prema predviđanju. Ako je prognoza pogrešna, rad MoSE-a postaje pogrešan - a to je vrlo važno i ekonomski i ekološki", kaže Georg Umgiesser. Smanjenje nesigurnosti koja postoji u bilo kojem modelu predviđanja kritično je i Umgiesser sugerira da je to osobito učinkovito kada se kombinira više neovisnih modela kako bi se uzele u obzir razlike u numeričkim modelima.

Široki utjecaji scenarija velikih emisija na rad novog sustava MoSE i poplave u Veneciji jasno su istaknuti u ovom posebnom izdanju, kratkoročno i dugoročno, s mogućnošću zatvaranja lagune tijekom cijele godine već 2075. kako bi se održao korak s porastom relativne razine mora, u plauzibilnom, ali malo vjerojatnom scenariju.

Takvo ekstremno zatvaranje obalnog obrambenog sustava imalo bi ozbiljne ekološke i gospodarske učinke na grad Veneciju i lagunu, ali postoje načini na koje se obalni gradovi mogu prilagoditi. "Razina mora je gadna zvijer; mogli bismo potpuno zaustaviti globalno zagrijavanje zaustavljanjem uporabe fosilnih goriva i razina mora će unatoč tome nastaviti rasti, iako znatno smanjenom brzinom", kaže Lionello.

"Ali imamo podatke s ovakvim studijama za identifikaciju budućeg rizika za obalne gradove poput Venecije. Iako ne znamo točno kada, sadašnji dokazi su da ćemo morati promijeniti strategije prilagođavanja. Jasno je da moramo biti spremni djelovati."

Izvor: Natural Hazards and Earth System Sciences

Možda će vas zanimati