Zemlja i klima

Biljno mlazno gorivo moglo bi smanjiti emisije ugljika za 68%

N.B.

Zamjena zrakoplovnog goriva na bazi nafte održivim zračnim gorivom dobivenim iz neke vrste senfa može smanjiti emisiju ugljika do 68%, prema novom istraživanju znanstvenika Puneeta Dwivedija sa Sveučilišta Georgia.

Dwivedi je vodio tim koji je procijenio isplativu cijenu i emisiju ugljika u životnom ciklusu održivog zračnog goriva (SAF) dobivenog iz ulja Brassica carinata, nejestivog usjeva.

"Ako možemo osigurati opskrbu sirovinom i pružiti odgovarajuće gospodarske poticaje duž opskrbnog lanca, mogli bismo potencijalno proizvesti SAF na bazi karinata u južnim Sjedinjenim Državama", rekao je Dwivedi. Zrakoplovna industrija emitira 2,5% svih emisija ugljičnog dioksida u cijeloj zemlji i odgovorna je za 3,5% globalnog zatopljenja. "SAF na bazi karinata mogao bi pomoći u smanjenju ugljičnog otiska zračnog sektora, istovremeno stvarajući gospodarske mogućnosti i poboljšavajući protok usluga ekosustava u južnoj regiji."

Dwivedijevi nalazi dolaze u pogodnom trenutku. U rujnu je predsjednik SAD-a Joe Biden predložio poreznu olakšicu za održivo gorivo kao dio Velikog izazova održivog zračnog goriva, koji okuplja savezne agencije kako bi povećali proizvodnju SAF-a diljem zemlje. Biden je postavio cilj smanjenja emisija u zračnom prometu za 20% do 2030. i postizanja zrakoplovnog sektora s potpuno nultom emisijom ugljika do 2050. godine.

Predloženi porezni kredit zahtijeva 50% smanjenje emisije ugljika u životnom ciklusu - standard koji karinata premašuje, prema nalazima tima. Cijena za proizvodnju SAF-a iz karinata kretala se od 0,12 USD do 1,28 USD po litri, na temelju postojećih ekonomskih i tržišnih poticaja. Cijena za zrakoplovno gorivo na bazi nafte bila je 0,50 USD po litri - viša od SAF-a na bazi karinata kada su u analizu uključeni trenutni gospodarski poticaji.

"Treba nastaviti s postojećim političkim mehanizmima koji podržavaju proizvodnju i distribuciju SAF-a. Veliki izazov koji je najavio predsjednik Biden mogao bi promijeniti igru ​​u podržavanju proizvodnje SAF-a na bazi karinata u južnoj regiji", rekao je Dwivedi.

"Na jugu možemo uzgajati karinatu kao zimski usjev jer naše zime nisu tako oštre u usporedbi s drugim regijama zemlje", rekao je Dwivedi. "Budući da se karinata uzgaja 'izvan sezone', ne natječe se s drugim prehrambenim usjevima i ne izaziva probleme s hranom u odnosu na gorivo. Uz to, uzgoj karinate pruža sve prednosti pokrovnih usjeva koje se odnose na kvalitetu vode, zdravlje tla, bioraznolikost i oprašivanje."

Dwivedi smatra da dio slagalice koji nedostaje je nedostatak lokalne infrastrukture za drobljenje sjemena i preradu ulja u SAF. Njegovo se trenutno istraživanje usredotočuje na modeliranje ekonomske i ekološke izvedivosti proizvodnje i konzumiranja SAF-a na bazi karinata u cijeloj Gruziji, Alabami i Floridi uzimajući u obzir perspektivu lanca opskrbe.

"Naši bi rezultati bili osobito važni za državu Georgiju, koja je šesti najveći potrošač goriva za konvencionalno zrakoplovstvo u zemlji, domaćin je najprometnije zračne luke na svijetu i dom je Delte, vodeće globalne zrakoplovne tvrtke", rekao je.

Izvor: Phys.org

Možda će vas zanimati