Afrika se dijeli na dva dijela - ali što to znači
Na internetu se pojavljuju izvješća koja pokazuju duboke ponore, pogoršane padalinama, u kenijskom okrugu Narok. Jedna rupa u zemlji navodno je duboka 15 metara i široka 20 metara. U razgovoru za Daily Nation, geolog je sugerirao da je ovaj neobičan fenomen manifestacija "zona slabosti" unutar regije. Neke od ovih pukotina su nove, ali neke su stare koje su prethodno bile zatrpane svježim vulkanskim pepelom, a jake kiše su iznenada isprale pepeo i otkrile ih.
To je zasigurno dovelo do neke geološke drame u to područje, zbog čega su obitelji evakuirane. Jedna obitelj večerala je kod kuće kada su bili prisiljeni pobjeći nakon što im se pod nogama otvorila nova pukotina i navodno je prepolovila njihov dom. Dakle, što se ovdje točno događa?
Ovaj dio Kenije očito pokazuje prilično ekstremno ponašanje na površini, ali nemojte paničariti: to je vjerojatno zbog izrazito lokaliziranog izraza redovite aktivnosti riftinga u dolini. Zapravo, to je vjerojatno samo jaruga koja je erodirana ili izložena površinskim procesima, iako u ovom trenutku jednostavno nema dovoljno informacija da se to sa sigurnošću tvrdi.
Čini se da postoji neka zbrka u vezi s tim što se zapravo događa u ovom dijelu svijeta u većim razmjerima, pa razjasnimo nekoliko stvari. Istočna Afrika se raspada. Ogromna granica tektonske ploče duga 5000 kilometara proteže se duž istočnog dijela kontinenta, koja se na površini očituje kao istočnoafrički sustav rascjepa (EARS), koji ima mnogo lijepih nijansi i složenosti.
Afrička ploča se podijelila na somalsku i nubijsku tektonsku ploču, koje se udaljavaju jedna od druge, što je proces koji je započeo prije oko 25 milijuna godina. Arapska ploča se također udaljava, a rezultat je da je mreža trostrukih rascjepa u regiji Afar oblikovana kao Y.
Ova aktivna zona rascjepa ima nevjerojatno sporu brzinu širenja od nekoliko milimetara godišnje u prosjeku. U konačnici, to znači da će se za oko 10 milijuna godina od sada pojaviti novi ocean dok EARS nastavlja razdirati istočnu Afriku. Međutim, brzina širenja varira kroz pukotinu, pri čemu se neki dijelovi kreću sporije ili brže od drugih.
Izvor: IFL Science