Afrika pod invazijom skakavaca, no pesticidi kojima se suzbijaju imaju katastrofalne posljedice
Jedna od najvećih pošasti Afričkog kontinenta jest invazija skakavaca. Znanstvenici su pronašli rješenje koje milijune stanovnika spašava od gladi, no sada se dio znanstvene zajednice počeo pitati koja je cijena takvih rješenja?
Problem skakavaca intenzivirao se 2019. godine, posebice na području Afričkog roga, gdje su ovi insekti doslovno proždirali usjeve i pašnjake. Invazija skakavaca te je godine napala Keniju prvi puta u 70 godina i tamošnje vlasti nisu bile spremne odgovoriti na ovu pošast. Roj skakavaca počeo se formirati 2018., nakon što su ciklone donijele obilne kiše u arapske pustinje te su se skakavci počeli nekontrolirano razmnožavati u mokrom pijesku. Jaki su vjetrovi zatim rojeve odnijeli u Jemen te preko Crvenoga mora u Somaliju, Etiopiju i Keniju.
Kao odgovor na ovu prijetnju, Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda pokrenula je akciju zaprašivanja pesticidima, do sada neviđenih proporcija. Za sada je utrošeno 2.3 milijuna litara kemijskih pesticida, uzduž 1.9 milijuna hektara, na što je ukupno utrošeno 195 milijuna američkih dolara. Time je izbjegnuta potencijalna katastrofa zbog koje bi 28 milijuna stanovnika Afričkog roga i Jemena ostala bez hrane za godinu dana, a akcija se planira provesti i ove godine.
No, iako je trenutno spasila stanovništvo, ova akcija ostavila je za sada nepoznate dugoročne posljedice na okoliš. Zbog toga se sve više počinje pričati o drugačijim rješenjima koja ne bi istovremeno uništavala biljke na pašnjacima i štetila korisnim insektima, divljim životinjama i ljudima.
Jednu od najproblematičnijih posljedica ovog agresivnog zaprašivanja prvi si iznijeli kenijski farmeri. Kenija je poznata po bogatstvu pčelama, stoga se ondašnji konzervatori i farmeri boje da bi upravo pčele mogle postati prve žrtve pesticida.
Iako za sada nije obavljena opsežna studija koja bi utvrdila točne posljedice ovolikog korištenja pesticida, njihov štetan učinak dovoljno je ispitan kroz posljednje desetljeće. Stoga je dobro poznato da oni, osim skakavaca, ubijaju i pčele te druge insekte, odlaze u zalihe vode i mogu narušiti zdravlje ljudi.
Netoksične alternative pesticidima koje ubijaju skakavce i ne ostavljaju druge štetne posljedice poznate su još od 80-tih, no ipak ih se zaobilazi u koristi pesticida. Tako je na primjer Metarhizium, biopesticid koji je na tržištu još od 1998. godine, opisan je od strane Organizacije za hranu i poljoprivredu kao „najprikladnija opcija kontrole skakavaca“, no ipak se rijetko koristi.
Razlog bi mogao biti u tome što je ovo izrazito neprofitabilni proizvod jer ubija isključivo skakavce te osim toga nema nikakvu drugu uporabnu vrijednost.
Izvor: National Geographic