Aerosoli crnog ugljika ubrzavaju gubitak ledenjačke mase
Aerosoli crnog ugljika nastaju nepotpunim izgaranjem fosilnih goriva i biomase, a karakterizira ih jaka apsorpcija svjetlosti. Taloženje crnog ugljika u snijegu/ledu smanjuje udio svjetlosti koja se odbija od snježnih/ledenih površina, što može ubrzati topljenje ledenjaka i snježnog pokrivača, čime se mijenjaju hidrološki procesi i vodni resursi u regiji.
Regija južne Azije uz Tibetansku visoravan ima među najvišim razinama emisije crnog ugljika u svijetu. Mnoga su istraživanja naglasila da se aerosoli crnog ugljika iz južne Azije mogu prenijeti preko Himalajskih planina u unutrašnjost Tibetanske visoravni.
Nedavno je zajednički istraživački tim predvođen prof. KANG Shichangom s Northwest Institute of Eco-Environment and Resources of the Chinese Academy of Sciences (CAS), prof. CHEN Deliangom sa University of Gothenburg i prof. Robertom Gilliesom iz Utah State University analizirao utjecaj aerosola crnog ugljika na regionalne oborine i ledenjake iznad visoravni Qinghai-Tibet.
Istraživači su otkrili da su od 21. stoljeća južnoazijske aerosoli crnog ugljika neizravno utjecale na povećanje mase ledenjaka tibetanske visoravni mijenjajući prijenos vodene pare na velike udaljenosti iz južnoazijskog monsunskog područja.
"Aerosoli crnog ugljika u južnoj Aziji zagrijavaju srednju i gornju atmosferu, povećavajući tako temperaturni gradijent sjever-jug", rekao je prof. KANG. "Sukladno tome, konvekcijska aktivnost u Južnoj Aziji je pojačana, što uzrokuje konvergenciju vodene pare u Južnoj Aziji. U međuvremenu, crni ugljik također povećava broj kondenzacijskih jezgri oblaka u atmosferi."
Ove promjene u meteorološkim uvjetima uzrokovane aerosolima crnog ugljika proizvode više vodene pare nego oborine u Južnoj Aziji, a transport prema sjeveru do Tibetanske visoravni je oslabljen. Kao rezultat toga, smanjuju se padaline u središnjoj i južnoj tibetanskoj visoravni tijekom monsuna, osobito na južnoj tibetanskoj visoravni.
Smanjenje oborina dalje dovodi do smanjenja prirasta mase ledenjaka. Od 2007. do 2016. smanjeni prirast mase zbog smanjenja oborina činio je 11,0% prosječnog gubitka mase ledenjaka na Tibetanskoj visoravni i 22,1% na Himalaji.
"Prekogranični prijenos i taloženje aerosoli crnog ugljika iz južne Azije ubrzava topljenje ledenjaka iznad tibetanske visoravni. U međuvremenu, smanjenje ljetnih oborina iznad tibetanske visoravni smanjit će povećanje mase ledenjaka visoravni, što će povećati ukupan deficit mase ledenjaka ," rekao je prof. KANG.
Izvor: Northwest Institute of Eco-Environment and Resources, Chinese Academy of Sciences