Znanstvenici nadomak lijeka protiv HIV-a za mase
U posljednje se vrijeme mnogo govori o potencijalnom lijeku protiv HIV-a koji bi olakšao i spasio živote mnogih pogođenih tih virusom. Čini se da je otkrivanje tog lijeka nadohvat ruke.
Danski znanstvenici očekuju rezultate koji će pokazati da je „pronalazak masovno distributivnog i pristupačnog lijeka za HIV moguć“. Provode klinička istraživanja za testiranje „nove strategije“ u kojoj je HIV maknut s ljudskog DNK i trajno uništen od strane imunološkog sustava.
Ovaj napredak će predstavljati dramatičan korak naprijed u pokušaju da se pronađe lijek za virus koji uzrokuje AIDS. Znanstvenici trenutno provode testna liječenja na ljudima, u nadi da će dokazati da je to liječenje efektno. Već je bilo utvrđeno da liječenje funkcionira u laboratorijskim testovima.
Tehnika uključuje otpuštanje HIV-a iz „rezervoara“ koje tvori u DNK u stanicama i premješta ga na površinu stanica. Jednom kada dođe do površine, prirodni imunološki sustav tijela potaknut „cjepivom“ može ubiti virus.
In vitro studije na ovoj novoj tehnici (one koje koriste ljudske stanice u laboratoriju) pokazale su da je toliko uspješna da je u siječnju Dansko istraživačko vijeće dodijelilo timu 12 milijuna danskih kruna (1,5 milijuna funti) da nastave svoja klinička istraživanja na ljudima. Te su studije sada u tijeku, a prema riječima dr. Søgaard, rani znakovi su „obećavajući“.
Dr. Ole Søgaard, viši istraživač na Aarhus University Hospital u Danskoj, koji je dio istraživačkog tima, je rekao: „Ja sam gotovo siguran da ćemo biti uspješni u otpuštanju zaliha HIV-a. Izazov će biti usmjeriti imunološki sustav pacijenata da prepozna virus i uništi ga. To ovisi o jačini i osjetljivosti pojedinog imunološkog sustava.“
Petnaest pacijenata trenutačno sudjeluje u ispitivanjima i ako se dokaže da su uspješno izliječeni od HIV-a, „lijek“ će biti testiran na višoj razini.
Dr. Søgaard je naglasio da lijek nije isto kao preventivna cjepiva i da je podizanje svijesti o nesigurnom ponašanja, uključujući i seks bez zaštite i dijeljenje igle, i dalje od presudne važnosti u borbi protiv HIV-a.
S modernim liječenjima HIV-a, pacijent može živjeti gotovo normalan život, čak i u starosti, s ograničenim nuspojavama. Međutim, ako je liječenje prekinuto, rezervoari HIV-a postaju aktivni i počinju proizvoditi više virusa, što znači da se simptomi mogu ponovno pojaviti u roku od dva tjedna.
Pronalaženje lijeka će osloboditi pacijenta od potrebe da kontinuirano uzima lijekove protiv HIV-a i uštedjeti zdravstvenim uslugama milijarde funti.
Tehnika se istražuje u Britaniji, ali studije još nisu prešle na kliničku fazu testiranja. Pet sveučilišta (Oxford, Cambridge, Imperial College, University College i King's College u Londonu) zajednički su osnovali Collaborative HIV Eradication of Reservoirs UK Biomedical Research Centre Group (CHERUB), koji je posvećen pronalaženju lijek protiv HIV-a.
Prijavili su se na Vijeće za medicinska istraživanja radi financiranja kliničkih ispitivanja radi kombiniranja tehnike za oslobađanje rezervoara HIV-a s imunoterapijom za uništenje virusa. Osim toga, usredotočuju se na pacijente koji su tek nedavno zaraženi jer vjeruju da to poboljšava šanse za izlječenje. Grupa se nada da će dobiti odluku o financiranju u svibnju.
"Kada prvi pacijent bude izliječen na taj način, to će biti spektakularan trenutak", kaže dr. John Frater, klinički znanstveni suradnik na Nuffield Medicinskom fakultetu Sveučilišta Oxford i član CHERUB grupe.
„To će dokazati da idemo u pravom smjeru i pokazati da je moguće razviti lijek. No, mislim da će trebati pet godina prije nego što vidimo lijek koji može biti ponuđen na velikoj skali.“
Istraživanje danskog tima je među najnaprednijima i najbržima u svijetu i to je zato što imaju moderniji proces primjenjivanja najnovijih osnovnih znanstvenih otkrića na klinička ispitivanja. To znači da znanstvenici mogu napredovati brže prema kliničkim ispitivanjima, ubrzavajući proces i postižući pouzdane rezultate prije nego mnogi drugi.
Tehnika koristi lijekove zvane HDAC inhibitori koji se inače koriste u liječenju raka kako bi istjerali HIV iz pacijentovog DNK. Danski istraživači koriste posebno snažnu vrstu HDAC inhibitora koji se zove Panobinostat.
Prije pet godina vrijedio je opći konsenzus da se virus ne može se izliječiti. Ali onda je Timothy Ray Brown, koji je bolovao od HIV-a i postao poznat pod imenom Berlinski pacijent, razvio leukemiju. Imao je presađivanje koštane srži od donatora s rijetkom genetskom mutacijom koja je njegove stanice učinila otpornima na HIV. Kao rezultat toga, u 2007. godini, Brown je postao prvi čovjek koji je ikada bio potpuno izliječen od bolesti.
Masovno repliciranje tog postupka je nemoguće. Ipak, Brownov slučaj je izazvao korjenite promjene u istraživanjima, a znanstvenici stavljaju naglasak na pronalaženje lijeka, kao i na suzbijanje simptoma.
Trenutno se provode dva osnovna pristupa. Prvi je genska terapija čiji je cilj da se pacijentov imunološki sustav učini otpornim na HIV. To je složen i skup pristup i nije lako prenosiv na različite genske uzorke diljem svijeta.
Drugi pristup je onaj koji provode dr. Søgaard i njegovi kolege u Danskoj, CHERUB grupa u Britaniji, i drugi laboratoriji u SAD-u i Europi.
Izvor: The Telegraph