Zdravlje i medicina

Živčane stanice upozoravaju mozak na oštećenje unutarnjeg uha

V.P.

Neke živčane stanice u unutarnjem uhu mogu signalizirati oštećenje tkiva na način sličan živčanim stanicama koje osjećaju bol u tijelu, prema novom istraživanju Johnsa Hopkinsa. Ako se navedeno, otkriveno kod štakora, potvrdi kod ljudi, to bi moglo dovesti do novih uvida u hiperakuziju, povećanu osjetljivost na glasne zvukove koja može dovesti do teške i dugotrajne boli u uhu.

"Još smo daleko od mogućnosti liječenja hiperakuzije", kaže Paul Fuchs, dr. sc., profesor otorinolaringologije - kirurgije glave i vrata, neuroznanosti i biomedicinskog inženjerstva na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Johns Hopkins, "ali naši rezultati upućuju na to da su stanice koje se nazivaju aferentni neuroni tipa II slične neuronima koji osjećaju bol u ostatku tijela, pa bi se lekcije o intervencijama drugdje mogle primijeniti i na uho.”

Novo otkriće stiglo je kao rezultat interesa zašto je ovaj mali podskup aferentnih živčanih stanica - živaca koji prenose informacije od unutarnjeg uha do mozga - prilično neosjetljiv na zvuk. "Ako nisu baš dobri u prenošenju zvukova, što rade?" kaže Fuchs.

Fuchs i njegov tim znali su da se ti aferenti tipa II povezuju sa specijaliziranim osjetilnim stanicama u uhu sisavaca. Ove takozvane vanjske stanice s dlačicama pojačavaju zvučne valove koji ulaze u unutarnje uho, dajući sisavcima vrlo osjetljiv sluh u širokom rasponu frekvencija. No, prema Fuchsu, ova specijalizacija ima svoju cijenu.

“Vanjske stanice dlačice su kanarinci u rudniku ugljena za unutarnje uho, jer su prve stanice koje umiru zbog jake buke, starosti ili drugih čimbenika”, kaže Fuchs. "Budući da se ne mogu regenerirati, njihova smrt dovodi do trajnog gubitka sluha." Dakle, jedna od mogućih uloga aferenata tipa II, dodaje, bila bi upozoravanje mozga na nadolazeće oštećenje vanjskih stanica dlaka.


Bilo je poznato da obližnje potporne stanice reagiraju na oštećenje vanjskih stanica dlaka povećanjem svojih unutarnjih razina kalcija i otpuštanjem kemijskog glasnika ATP. Fuchsov tim je znao da aferentni neuroni tipa II mogu odgovoriti na ATP, pa su oštetili vanjske stanice s dlakama dok su pratili neurone tipa II u kirurški uklonjenom tkivu unutarnjeg uha. Doista, pucanje vanjske stanice dlake uzrokovalo je snažnu ekscitaciju neurona tipa II.

Fuchs kaže da je ATP koji oslobađaju potporne stanice vjerojatno ono što potiče neurone na paljenje, a potporne stanice bi mogle otpustiti ATP kao odgovor na ATP koji istječe iz popucanih vanjskih stanica dlaka. Ali primijetio je da "vanjske stanice dlačica ne moraju puknuti da bi oslobodile ATP. Progresivno oštećenje uzrokovano jakom bukom ili drugim stresom dovoljno je da poveća razinu ATP-a u tekućini unutarnjeg uha.”

Tijekom evolucijskog vremena takav se mehanizam mogao razviti kako bi pomogao sisavcima izbjeći daljnje oštećenje sluha. Takvi učinci mogu ovisiti o pojačanoj osjetljivosti neurona tipa II nakon traume, slično pojačanoj osjetljivosti živaca koji osjete bol u oštećenoj koži. Preosjetljivost na glasan zvuk (hiperakuzija) je paradoksalna posljedica gubitka sluha kod mnogih ljudi. Svakodnevni zvukovi poput lupanja vratima, zveckanja posuđa i laveža pasa mogu postati iritantni, pa čak i bolni.

Dobra je vijest, kaže Fuchs, da analogije s boli drugdje u tijelu daju smjernice za buduće studije. Na primjer, spoj koji potiskuje živčane stanice koje osjećaju bol na drugim mjestima, također je spriječio aktiviranje aferentnih neurona tipa II kao odgovor na smrt vanjske stanice dlake. Trenutačno, upozorava Fuchs, ovo je ograničeni eksperimentalni rezultat. No pruža "dokaz koncepta" za liječenje boli povezane s oštećenjem unutarnjeg uha. Laboratorij Fuchs planira istražiti isto pitanje u svojim tekućim istraživanjima.

Izvor: Neuro Science News


Možda će vas zanimati