Zdravstvene posljedice homofobije
Gay i biseksualni muškarci koji žive u europskim zemljama gdje su prisutni čvrsti stavovi i politike protiv homoseksualnosti će u daleko manjoj mjeri posegnuti za uslugama namijenjenim zaštiti protiv HIV-a, testiranjem za HIV ili popričati u vezi svoje seksualnosti s medicinskim osobljem, pokazuju rezultati istraživanja predvođenim Yale School of Public Health (YSPH). Istraživanje je objavljeno online u časopisu AIDS.
Stavovi spram homoseksualnosti se mnogo razlikuju diljem Europe, primijetio je gostujući profesor na YSPH i vodeći autor John Pachankis i njegovi kolege. Istraživački tim je želio istražiti utjecaj homofobije na zdravlje gay i biseksualnih muškaraca – posebice na njihovo seksualno ponašanje, korištenje preventivnih sredstava protiv HIV-a, status HIV-a i sposobnost suočavanja s HIV-om.
Kako bi proveli studiju, istraživači su posegnuli za podacima od European MSM Internet Survey (EMIS), združenog projekta akademskih, vladinih, nevladinih i online medijskih partnera iz 35 europskih zemalja. EMIS je istraživanje sastavljeno od 25 jezika koje procjenjuje znanje, ponašanje i zdravstvene usluge vezane uz HIV unutar 174.000 gay i biseksualnih muškaraca. Istraživači su uparili podatke iz EMIS-a s mjerama zakona pojedinih zemalja, politika i društvenih stavova prema homoseksualnosti.
Provoditelji istraživanja su pronašli ogromne razlike vezano uz to kako različite države gledaju na i odnose se spram homoseksualnosti. Također su pronašli da muškarci koji žive u državama s većim razinama homofobije znaju manje o HIV-u i rjeđe koriste kondome, što je navelo istraživače na zaključak da homofobija smanjuje korištenje i kvalitetu zdravstvenih usluga.
Istraživači su također naveli povećan rizik od obolijevanja za gay i biseksualne muškarce u homofobnim društvima, gdje su prikladne usluge za prevenciju ograničene no gdje se mogućnost seksualnog kontakta povećava.
Ne samo osobni nemar, nego i društvo je krivo za širenje HIV-a
„Naši nalazi upućuju da je rizik izloženosti HIV-u manje rezultat grešaka u osobnog rasuđivanju, koliko u državnih zakonima, politikama i stavovima prema homoseksualnosti“, rekao je Pachankis. „Ova studija pokazuje da u homofobnim zemljama gay i biseksualni muškarci nemaju pristup resursima, uključujući psihološke resurse kao otvoreno izjašnjavanje, koji su nužni kako bi ostali zdravima.“
Dodatan nalaz je da gay i biseksualni muškarci u zemljama gdje je homofobija više izražena imaju manje partnera i rjeđe obolijevaju od HIV-a. Istraživači su zaključili da je ovaj podatak rezultat truda kojeg gay i biseksualni muškarci ulažu u sakrivanje svoje seksualne orijentacije. Dok homofobija zadržava muškarce „u ormaru“ i smanjuje njihove mogućnosti susretanja i spolnih odnosa, istaknuli su istraživači, ona ih također drži u mraku vezano uz rizike seksa bez zaštite i vještine korištenja kondoma u seksualnim odnosima, što utječe na širenje HIV-a.
Ovo istraživanje postavlja nova pitanja o ranjivosti muškaraca u homofobnim zemljama, s obzirom da nemaju pristup znanjima, vještinama i resursima koji su nužni za uspješno izbjegavanje HIV-a, istaknuli su autori. U isto vrijeme, mogućnosti za spolnim odnosima se povećavaju zahvaljujući povećanoj mobilnosti i putovanjima, kao i ubrzanim razvojem tehnologije, npr. sajtovima za upoznavanje i mobilnim aplikacijama.
Izvor: Yale University