Zdravlje i medicina

Zašto je nemoguće pojesti samo jedan komad čipsa?

V.P.

Visokokalorična hrana - s visokim udjelom masti, ulja i šećera - može biti dobrog okusa, ali često uzrokuje prejedanje, što dovodi do pretilosti i velikih zdravstvenih problema. Ali što stimulira mozak da uzrokuje prejedanje?

Nedavno je postalo jasno da je gen nazvan CREB-Regulated Transcription Coactivator 1 (CRTC1) povezan s pretilošću kod ljudi. Kada se CRTC1 izbriše kod miševa, oni postaju pretili, što ukazuje da funkcioniranje CRTC1 potiskuje pretilost. Međutim, budući da se CRTC1 izražava u svim neuronima u mozgu, specifični neuroni odgovorni za suzbijanje pretilosti i mehanizam prisutan u tim neuronima ostali su nepoznati.

Kako bi razjasnili mehanizam kojim CRTC1 suzbija pretilost, istraživačka skupina koju je vodio izvanredni profesor Shigenobu Matsumura s Fakulteta za ljudski život i ekologiju na Sveučilištu Osaka Metropolitan usredotočila se na neurone koji izražavaju receptor melanokortina-4 (MC4R). Pretpostavili su da ekspresija CRTC1 u neuronima koji izražavaju MC4R potiskuju pretilost jer je poznato da mutacije u genu MC4R uzrokuju pretilost. Posljedično, stvorili su soj miševa koji normalno iskazuje CRTC1, osim u neuronima koji izražavaju MC4R gdje je on blokiran, kako bi ispitali učinak gubitka CRTC1 u tim neuronima na pretilost i dijabetes.

Kada su hranjeni standardnom prehranom, miševi bez CRTC1 u neuronima koji izražavaju MC4R nisu pokazali promjene u tjelesnoj težini u usporedbi s kontrolnim miševima. Međutim, kada su miševi s nedostatkom CRTC1 uzgajani na dijeti bogatoj masnoćama, prejeli su se, a zatim su postali značajno pretili od kontrolnih miševa te su razvili dijabetes.

"Ova je studija otkrila ulogu koju gen CRTC1 igra u mozgu i dio mehanizma koji nas sprječava da pretjerano jedemo visokokaloričnu, masnu i slatku hranu", rekao je profesor Matsumura. "Nadamo se da će ovo dovesti do boljeg razumijevanja onoga što ljude tjera na prejedanje."

Izvor: Osaka Metropolitan University

Možda će vas zanimati