Zdravlje i medicina

U dobru i u zlu - fizičko i emocionalno zdravlje starijih parova je povezano

Klara Meštrović

Istraživanje o starijim bračnim parovima, koje pruža novo značenje bračnoj izreci "u dobru i u zlu", je dokazalo da supružnici imaju veći utjecaj na partnerovo zdravlje nego što se mislilo. Istraživanje, objavljeno u novom broju časopisa American Psychological Association, Health Psychology, je pronašlo povezanost fizičkog i emocionalnog zdravlja starijih, oženjenih parova te pružilo informacije o psihološkom teretu fizičkih ograničenja u starijoj dobi.

Istraživači s British Columbia i Pennsylvania State Sveučilišta su pratili emocionalnu i fizičku prošlost više od 1,700 starijih parova tijekom 15-godišnjeg perioda, koristeći podatke iz većeg U.S. istraživanja. Ispitanici su imali od 76 do 90 godina, a su bili u braku više od 40 godina. Među pojedincima i parovima je pronađena veza između "simptoma depresije" (tuga, samoća i nemir) i "funkcionalnih ograničenja" tj. fizičke nesposobnosti da se izvode osnovni pokreti poput penjanja stubama, dizanja predmeta, kuhanja i kupnje. Prethodna istraživanja su utvrdila povezanost fizičkog i emocionalnog zdravlja pojedinaca, a ovo je prvo koje je isto dokazalo i kod parova.

"Ovo istraživanje pokazuje kolika je važnost bračnih veza u određivanju zdravlja u starijoj dobi," kaže vodeća autorica, prof. Christiane Hoppmann s UBC Odsjeka psihologije. "Pokazali smo da su mnoge od veza između ograničenja i simptoma depresije, koji su prethodno utvrđeni kod pojedinaca, zapravo povezani s supružnicima. Simptomi depresije su se povećavali i smanjivali blisko s onima od partnera te osobe. Funkcionalna ograničenja kod jednog supružnika nisu bila povezana samo s vlastitim simptomima depresije, nego i sa partnerovim simptomima. Povećanje depresivnih simptoma kod jednog supružnika je bilo povezano s većim funkcionalnim ograničenjima oba supružnika." Kada su ljudi u depresiji žele ostati kod kuće, što uzrokuje da supružnik poželi isto to," kaže Hoppmann. "Problem je kada odrasle osobe prestanu biti aktivne (šetnje, druženje, kupovanje, i sl.) jer time riskiraju da izgube tu funkcionalnu sposobnost. To je ona stara izreka, 'koristi ili izgubi.'

"Ovi rezultati pomažu razjasniti opasan ciklus između simptoma depresije i naših fizičkih sposobnosti," Hoppmann ističe da su asocijacije ostale i nakon kontrole za pojedinca (dob, edukacija, spoznaja) i supružničke kovarijate (trajanje braka, broj djece), te se nisu razlikovale po spolu. Neočekivano, istraživači su pronašli da je povezanost simptoma depresije veća između parova nego pojedinaca, čime zaključujemo da fizičko i emocionalno zdravlje supruga/e može imati veći utjecaj na zdravlje partnera negoli na vlastito zdravlje, u nekim slučajevima.

"Specifična je situacija osoba koje su dugi niz godina u braku jer se s vremenom sve više zbližavaju" kaže Hoppmann, čija su prethodna istraživanja istražila sreću starijih parova. Ovi rezultati pokazuju kako dugotrajni partneri mogu postati među-povezani, emocionalno i fizički. Hoppmann smatra da sve upućuje prema većoj potrebi za holističkim pristupima u zdravstvenoj skrbi. "Ovakva među-ovisnost govori da se mi ne možemo usmjeriti samo na pojedinca, dok njegova bolest može imati utjecaj na osobe u njegovom životu," kaže, ističući da skrbnici imaju veći rizik za pojavu psihičkih i fizičkih zdravstvenih problema.

Anita Hibbert, apsolventica pri UBC Odsjeku psihologije i profesor Denis Gerstorf s Pennsylvania State Sveučilišta kažu da su potrebna istraživanja da se utvrdi da li su takve veze specifične za parove u dugotrajnome braku i da li se mogu generalizirati na starost. 

Izvor: University of British Columbia 

0

Možda će vas zanimati