Zdravlje i medicina

Što starenje znači za pojedinca, obitelj i društvo?

Dajan Radović

Starenje je razvojni proces koji je jako uvjetovan društvenim faktorima, uključujući nove obiteljske strukture i dinamiku, povećavajuću multietničku populaciju sa drukčijim vrijednostima i običajima, kao i sa problemima povezanim sa uplaćivanjem novaca za mirovinu i zdravstvenu skrb.

Starenje također unosi značajne posljedice za društveni život. U kontekstu populacije sa rapidnim starenjem, nedavno objavljen Priručnik Sociologije Starenja daje pogled na novu raznovrsnost američkog starećeg društva i direktne izazove koje predstavlja aktualnoj javnoj politici sada i ubuduće. Opisuje što sociologija ima za ponuditi proučavanju ljudskog starenja. 

Prema urednicima priručnika, dr. Richardu Setterstenu sa sveučilišta u Oregonu i dr. Jacqueline Angel sa sveučilišta u Texasu: "Sociološko istraživanje je presudno da bi se shvatili mnogi značajni izazovi i mogućnosti starenja u Sjedinjenim Državama, a i vani. Sociološko istraživanje je presudno za mnoge probleme." 

Priručnik Sociologije Starenja ističe mnogo društvenih pitanja koji utječu na stareću populaciju i za svako pitanje pokazuje korist investiranja u sociološko istraživanje. Odnosi se na predmete u rasponu od klasičnih do suvremenih teorija, raznovrsnosti i nejednakosti, odnosa, institucija, gospodarstva i vlade, javnog zdravstva i rješenja u skrbi. 

Na primjer, ne možemo više govoriti o obitelji, nego o obiteljima u svim svojim kompleksnostima. Netradicionalni ustroji obitelji su sada uobičajena pojava te politike bazirane na zastarjelima modelima obitelji moraju biti prepravljene. Ti promijenjeni ustroji obitelji predstavljaju nove uloge očekivanja i obveza za starije ljude. Socijolozi su opterećeni da pojasne što jakosti i ranjivosti takvih obiteljskih ustroja znače za starenje njihovih članova, te kakva očekivanja i obveze njihovi članovi imaju za davanje i primanje njege. 

Umirovljenje također treba revidiranje. 'Starost' i 'mirovina' nekad su bili sinonimi. Ali suočeno sa političkim, društvenim i ekonomskim promjenama, budućnost umirovljenja u Sjedinjenim Državama izgleda nesigurno. Pored obrane, infrastrukture, edukacije i ekonomskog rasta, velike izazove predstavlja financiranje mirovine i potreba znanstvene skrbi starih ljudi. 

Zadnje stoljeće doživjelo je dramatična opadanja broja umrlih i bolesnih. Ali duže življenje znači i veće troškove. Smanjujuća mlađa populacija dolazi u vrijeme kada su mirovina i dugoročni zdravstveni sustavi u krizi. 1945. u Sjedinjenim Državama je bilo 40 radnika na svaku umirovljenu osobu koja prima socijalno osiguranje. Do 2030. svaka umirovljena osoba će vjerojatno ovisiti o doprinosima malo više od dva radnika. Socijalna politika, uključujući i umirovljeničku politiku, mora se prepraviti kako bi reflektirala ove nove stvarnosti.     

Izvor: Springer 

0

Možda će vas zanimati