Zdravlje i medicina

Psihoterapija bi mogla biti ključ za liječenje čak i ove tjelesne bolesti

V.P.

Sveobuhvatna studija koja je uključila više od 13.000 pacijenata predlaže da bi najbolji tretmani za kroničnu bol u leđima trebali pokrivati i fizičke i mentalne aspekte, umjesto da se koncentriraju samo na fizičke.

Temeljitim pregledom 97 prethodnih istraživanja koja pokrivaju 17 različitih pristupa liječenju kronične boli u leđima, istraživači su otkrili kako je dodavanje psihoterapija tretmanima, uglavnom bihevioralne terapije i edukacije o boli, dovelo do najviše održivih koristi i za fizičku funkciju i za intenzitet boli.

Smatra se da u SAD-u oko 8 posto odraslih osoba ima trajnu ili kroničnu bol u leđima, što dovodi do troškova zdravstvene skrbi i propuštenih dana na poslu. Zahvaljujući novoj studiji, tretmani bi mogli biti učinkovitiji.

"Za upravljanje kroničnom boli u donjem dijelu leđa kliničke smjernice dosljedno preporučuju kombinaciju tjelovježbe i psihoterapije", kaže fizioterapeutkinja Emma Ho sa Sveučilišta Sydney u Australiji.

"Međutim, vrlo malo se zna o različitim vrstama dostupnih psihoterapija i njihovoj učinkovitosti."

Kao rezultat, liječnici i pacijenti često su nesigurni oko najboljeg načina liječenja, prema Ho. Jedna od motivacija iza nove studije bila je razjasniti što je dostupno i što najbolje funkcionira.



Klikni za psihoterapiju specijalizantice psihoterapijskog pravca Transakcijska analiza.




Za statističku analizu studije identificirano je šest glavnih tipova psiholoških intervencija, uključujući bihevioralne intervencije, kognitivne bihevioralne terapije, svjesnost (mindfullness), savjetovanje i obrazovne programe za bol. Šesta vrsta bila su probna ispitivanja u kojima su kombinirana dva ili više psiholoških pristupa.

Za poboljšanje fizičke funkcije, i kognitivno bihevioralna terapija s fizioterapijom i edukacija o boli s fizioterapijom bili su bolji od same fizioterapije bez „psihološke” dopune. Za ublažavanje intenziteta boli, bihevioralna terapija, kognitivno-bihevioralna terapija i obrazovanje o boli pokazali su se učinkovitim dopunama.

Međutim, učinkovitost se mijenjala kroz vrijeme, s različitim ispitivanjima koja su različito trajala. Pokazalo se da edukacija o boli i bihevioralna terapija imaju najveći učinak 6 i 12 mjeseci nakon liječenja. Temeljem dostupnih podataka, djeluje da su navedene intervencije sigurne.


"Ispitivanje usporedne učinkovitosti i sigurnosti širokog spektra dostupnih psiholoških intervencija za kroničnu bol u donjem dijelu leđa moglo bi pomoći pojasniti smjernice preporuka i boljoj podršci liječnicima i pacijentima u donošenju odluka o liječenju", pišu istraživači u svom radu.

Kronična bol u leđima definirana je kao bol koja traje više od 12 tjedana, često dolazi s pridruženim učincima na mentalno zdravlje, uključujući anksioznost i depresiju. Utjecaji na mentalno zdravlje mogu uzrokovati daljnje pogoršanje fizičkog zdravlja osobe.

Posljedice koje je tim promatrao, osim fizičke funkcije i intenziteta boli, bili su kvaliteta života povezana sa zdravljem, osjećaj sigurnosti, pridržavanje liječenja i izbjegavanje straha – to jest, izbjegavanje kretanja zbog straha od boli. Ponovno se pokazalo da tretmani s dodanim psihološkim postupcima daju bolje rezultate.

Postoje neka ograničenja studije koja treba spomenuti: istraživači kažu da dugoročnu učinkovitost ovih tretmana (preko 12 mjeseci) još treba procijeniti, a neka od ispitivanja korištena u analizi ukazivala su na lošu sigurnost tretmana.

Međutim, uzevši u obzir sve navedeno, novo istraživanje pruža važne uvide u to koje psihoterapije najbolje funkcioniraju i koliko učinkovitiji mogu biti komplementarni tretmani u usporedbi s oslanjanjem isključivo na fizičke tretmane (vježbe).

"Liječnici bi trebali razmotriti uključivanje psihoterapija u fizioterapijsku skrb (uglavnom strukturirane vježbe) kako bi maksimalno poboljšali zdravlje pacijenta", pišu istraživači.

Izvor: Science Alert

Možda će vas zanimati