Zdravlje i medicina

Ove četiri biljke mogu značajno unaprijediti vaše zdravlje

L.B.

Neke biljke posjeduju dragocjene kemijske spojeve koji mogu izliječiti ili pomoći u terapiji velikog broja bolesti i problema. Snaga bilja koristila se tisućama godina u raznim kulturama, a stari su narodi nešto od ovog znanja prenijeli i na moderni medicinski sustav. Suvremena su istraživanja pokazala kako neko ljekovito bilje zaista ima sposobnost smanjenja boli, smirivanja i općeg pozitivnog učinka na ljusku dobrobit.

Kurkuma za Alzheimerovu bolest
Kurkuma je stoljećima bila, i ostala, jedan od neizostavnih sastojaka Indijske medicine i kuhinje. Poznati začin dobiva se iz korijena ove biljke a jelima daje bogatu žutu boju. Najvažniji sastojak kurkume je kurkumin, aktivna komponenta koja ima ljekovita svojstva.

Jedno od najimpresivnijih medicinskih svojstava kurkumina je ta da štiti od neurodegeneracije kod odraslih osoba koje nemaju demenciju. Velika longitudinalna studija iz 2018. godine pokazala je da uzimanje 90 miligrama kurkumina dva puta dnevno kroz period od 18 mjeseci pomaže kod unaprjeđenja pamćenja, pažnje i kognitivne funkcije pacijenata.

Nije točno poznato zbog čega kurkuma ima ove pozitivne učinke, no znanstvenici vjeruju kako se odgovor krije u njenim protuupalnim učincima. Ovo sprječava amiloidni plak, koji uzrokuje Alzheimerovu bolest od nakupljanja između neurona. Ovi komadići pogrešno sklopljenih proteina zakrče mozak i uzrokuju smrt živčanih stanica koja nakon nekog vremena rezultira prvim simptomima demencije.

No, prije nego što počnete kurkumu dodavati u apsolutno sve, važno je znati da ovaj začin ima vrlo niski udio kurkumina – svega 3% - i naše ga tijelo ne može dovoljno efikasno apsorbirati. Kako bi iskoristili sve pozitivne učinke kurkume, potrebno ju je konzumirati s paprom koji povećava apsorpciju za 2 000 posto. Jednostavniji je način uzimati kurkumin kao dodatak prehrani, koji vjerojatno već sadrži i piperin, aktivni sastojak papra.

CBD za bolove

Iako nije legalna u većini svijeta, brojne su studije pokazale da ova kontroverzna biljka ima mnoge zdravstvene dobrobiti. Srećom legalno je koristiti konopljiku. Kanabidiol (CBD) je biljni spoj iz skupine kanabinoida koji ne posjeduje psihoaktivno djelovanje, a predstavlja glavnu aktivnu tvar industrijske konoplje. Znanstvenici su dokazali da je konopljika sigurna i ima najbolje učinke na dvije vrste pacijenata – za smanjivanje mučnine kod pacijenata na kemoterapiji i reguliranja simptoma multiple skleroze. Pokazalo se da kod ovih posljednjih pacijenata može olakšati grčeve, povećati mobilnost, smanjiti bol, unaprijediti san i općenito omogućiti bolju kvalitetu života.

Mnogi stručnjaci tvrde da ima pozitivne učinke na niz drugih područja, od kronične boli, epileptičnih napada, Touretteovog sindroma i mnogih drugih. No, na žalost još uvijek nedostaje opširnijih istraživanja koja bi dokazala ove pozitivne učinke.

Gospina trava za umjerenu depresiju

Ovaj žuti cvijet koji je svoju popularnost stekao u liječenju rana vojnika koji su se borili u Križarskim ratovima proširio se po čitavom svijetu i postao važan dio narodne medicine mnogih naroda.

Danas se ova biljka uglavnom koristi u obliku tinkure ili ulja, a osim za rane dobra je i za liječenje blažih simptoma depresije. Gospina trava bogata je hipercinom i hiperforinom koji su se pokazali kao učinkoviti stabilizatori raspoloženja.

Iako su pacijenti potvrdili da se osjećaju bolje nakon uzimanja Gospine trave, stručnjaci ne mogu točno potvrditi zašto je to tako. Štoviše, istraživanja su pokazala da ova biljka može međusobno djelovati s drugim lijekovima, inducirajući određene enzime u želucu koji navode lijekove da brže napuste organizam. Zbog ovoga bi se Gospina trava trebala koristiti samo kod pacijenata koji ne koriste antidepresive.

Glog za reguliranje protoka krvi

Ove bobice rastu u toplijim predjelima Sjeverne polutke, a od njih se često radi džem ili vino. No, glog je mnogo više od običnog voća. Zbog njegovih zdravstvenih dobrobiti postao je sastavni dio tradicionalne Kineske medicine gdje se koristi za liječenje srčanih bolesti i visokog krvnog tlaka.

Ekstrakt gloga umanjuje rizike od aritmije i opušta krvne žile što rezultira boljom cirkulacijom. Kada se uzima zajedno s uobičajenim lijekovima za srce, glog može unaprijediti funkcije srca, kratkoću daha i umor.

No, istraživanja su još uvijek oskudna. Neke su studije pokazale da glog ipak nema učinke na zdravlje srca, dok su druge potvrdile njegove dobrobiti. Iako su uglavnom istraživanja na miševima pokazala da je glog zaista djelotvoran, za konačnu je presudu potrebno više istraživanja na ljudima. Izvor: Popular Science

Možda će vas zanimati