Oboljeli od raka koji odaberu zadnje dane biti kod kuće - žive duže
Velika studija provedena u Japana otkrila je da su pacijenti oboljeli od raka, a koji su umrli kod kuće, živjeli duže od pacijenata koji su umrli u bolnici.
Studija je objavljena online u časopisu CANCER i rezultati upućuju na to da onkolozi ne bi trebali dvojiti hoće li pacijentima preporučiti liječenje kod kuće jednostavno zato jer će imati manje medicinske njege.
Većina ljudi kaže da bi radije da se o njima brinu kod kuće ako umiru, ali nije jasno je li takva njega jednako dobra kao i ona u bolnici. Jun Hamano, liječnik sa Sveučilišta Tsukuba u Japanu i njegovi suradnici su propitivali to pitanje proučavajući 2069 pacijenata, što je uključivalo 1582 pacijenata koji su bili pod liječničkom njegom u bolnici i 487 pacijenata koji su njegu imali kod kuće.
Istraživanja su pokazala da je razdoblje preživljavanja pacijenata koji su naposljetku umrli kod kuće znatno duže nego kod pacijenata koji su umrli u bolnicama, čak i kad se uključe demografska i klinička svojstva pacijenata, kao i drugi faktori.
„Oboljeli od raka i njihove obitelji se plaše da će kvaliteta medicinskoga liječenja koje se može dobiti kod kuće biti gora nego u bolnici i da bi razdoblje preživljavanja moglo biti kraće. Ipak, naša otkrića, da smrt kod kuće zapravo nema negativno djelovanje na razdoblje preživljavanja oboljelih od raka, nego da čak pozitivno djeluje na njega, bi mogla upućivati na to da pacijenti i obitelji mogu odabrati mjesto smrti, što se tiče njihovog odabira i vrijednosti”, rekao je dr. Hamano.
„Pacijente, obitelji i liječnike bi se trebalo uvjeriti da dobra liječnička njega kod kuće ne skraćuje život pacijenta i da bi ga čak mogla produžiti.”
Izvor: CANCER