Zdravlje i medicina

Nove spoznaje o muškom pubertetu

V. M.

Znanstvenici sa Sveučilišta Monash u Australiji došli su do novih otkrića o muškom pubertetu i njegovom početku. Ključ njihovih nalaza je u bjelančevini SMAD3 i  njezinoj proizvodnji. Znanstvenice prof. Kate Loveland i dr. Catherine Itman otkrile su kroz svoja laboratorijska istraživanja da upola manja količina bjelančevine SMAD3 od normalne, dovodi do bržeg  sazrijevanja, a nemogućnost stvaranja tih bjelančevina rezultira nenormalnim reakcijama na testosteron.

Pubertet započinje kada tijelo počne proizvoditi veće količine testosterona. Preuranjeni pubertet je onaj prije osme godine i javlja se kod jednog na 10 000 dječaka. Nasuprot tome je zakašnjeli pubertet koji se javlja kada stanice testisa ne odgovaraju normalno na testosteron. Pojava puberteta izvan uobičajene dobi  povezuje se s posljedicama u odrasloj dobi, preuranjeni pubertet povezuje se s nižim rastom odrasle osobe,  a zakašnjeli sa smanjenom gustoćom kostiju.

Testosteron djeluje kroz specijalizirane stanice u testisima nazvane Sertoli stanice. Prije puberteta te se stanice multipliciraju i omogućuju testisu da raste. U pubertetu one moraju prestati rasti kako bi omogućile da se stanice sperme razviju u spermu. Znanstvenici su istražili kako stanice Sertoli prelaze iz stanja razmnožavanja koje omogućava da testis dovoljno naraste za proizvodnju sperme,  u zrelo stanje gdje se održava proizvodnja sperme. Otkrili su da je ključna količina SMAD3 bjelančevina koja je različita u nezreloj Sertoli stanici koja se razmnožava od one u zreloj stanici odrasle osobe. Istraživanje je potvrdilo da količina te bjelančevine određuje aktivnost Sertoli stanica prije, za vrijeme i nakon puberteta. Manjak dovodi do toga da se sperma ranije razvija, a kad nema bjelančevine SMAD3 u Sertoli stanicama treba im duže da reagiraju na testosteron.

Prijašnja istraživanja govorila su da je pubertet odgođen kod dječaka izloženih spojevima koji dovode do endokrinih poremećaja, odnosno  kemikalijama koje ometaju odgovor stanica na hormone. To su kemikalije koje se koriste u izradi proizvoda u svakodnevnoj upotrebi, kao što su plastika, kozmetika, boje i deterdženti. Dr. Itman i njezin tim nastavljaju istraživanje o djelovanju kemikalija iz svakodnevne okoline na rast i sazrijevanje Sertoli stanica kroz pubertet, uključujući  promjene razine SMAD3 i  njihove aktivnosti, odnosno kako utječu na vrijeme pojave puberteta kod dječaka i plodnost odraslih muškaraca.

Izvor: Monash University

0

Možda će vas zanimati