Nova studija pokazala - covid-19 mijenja volumen ovoga organa
Covid pacijenti koji primaju terapiju kisikom ili imaju povišenu temperaturu, na skenovima mozga pokazuju smanjeni volumen sive tvari u frontalnoj mreži mozga, prema novoj studiji koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Georgia i Tehnološkog instituta Georgia.
Studija je otkrila da je manji volumen sive tvari u ovoj regiji mozga povezan s višom razinom invaliditeta među pacijentima s Covid-19, čak i šest mjeseci nakon otpusta iz bolnice.
Siva je tvar ključna za obradu informacija u mozgu, a promjene na sivoj tvari mogu utjecati način funkcioniranja i komunikacije neurona. Ova studija, objavljena u časopisu Neurobiology of Stress, pokazuje da bi siva tvar u frontalnoj mreži mogla predstavljati regiju mozga koja je najpogođenija infekcijom koronavirusa, te da šteta nadilazi kliničke manifestacije bolesti na mozak, poput moždanih udara.
Istraživači su analizirali snimke računalne tomografije za 120 neuroloških pacijenata, uključujući 58 s akutnom infekcijom covida i 62 bez infekcije. U tu su svrhu koristili morfometrijsku analizu koja bi trebala pridonijeti većoj točnosti podataka čak i uz male uzorke.
Analiza je pokazala da su pacijenti s višim razinama invaliditeta imali niži volumen sive tvari u nadređenom, medijalnom i srednjem frontalnom girusu pri otpuštanju bolnice i šest mjeseci kasnije. Volumen sive tvari u ovoj regiji također je značajno smanjen kod bolesnika koji su primali terapiju kisikom, u usporedbi s pacijentima koji nisu primali terapiju kisikom. Pacijenti s povišenom temperaturom imali su značajno smanjenje volumena sive tvari u donjem i srednjem sljepoočnom girusu i fuziformnom girusu, u usporedbi s bolesnicima bez temperature. Rezultati sugeriraju da Covid-19 može utjecati na frontalnu mrežu kroz povišenu temperaturu ili nedostatak kisika.
Smanjenje sive tvari u gornjem, medijalnom i srednjem frontalnom girusu također je bilo prisutno u bolesnika koji su prijavili psihičke poremećaje nakon covida. Ovo implicira da promjene sive tvari u frontalnom dijelu mozga mogu biti temelj za poremećaje raspoloženja koji su česti nakon prebolijevanja covida.
Izvor: Science Direct