Zdravlje i medicina

Nada za IVF s predviđenim lošim odgovorom na liječenje

Nika Beluhan

Pacijentice koje se podvrgavaju postupku in vitro oplodnje, a koje slabo reagiraju na stimulaciju jajnika predstavljaju tvrdoglav izazov u IVF-u. Sakupi se malo jajnih stanica, stope uspješnosti su niske, a obično je potrebno nekoliko tretmana za postizanje trudnoće (ako uopće dođe do nje). Kliničke smjernice pokazuju da su povećanje doze lijeka za stimulaciju ili primjena bilo koje od nekoliko pomoćnih terapija od male koristi. Sada, međutim, studija u kojoj se procjenjuju dva ciklusa stimulacije jajnika i dva skupljanja jajnih stanica u istom menstrualnom ciklusu još uvijek može pružiti pravi napredak za predviđene slabe odgovore u IVF-u.

Nasumično ispitivanje provedeno u Španjolskoj pokazalo je da je ovaj pristup dvostruke stimulacije - poznat kao "DuoStim" - jednako učinkovit kao dvije konvencionalne stimulacije u različitim ciklusima i, što je važno, smanjuje vrijeme do trudnoće. "Ovo je od velike kliničke koristi", rekla je dr. Maria Cerrillo Martinez, predstavljajući rezultate studije. Dr. Cerrillo je dodala da je ovo prvo randomizirano ispitivanje u kojem se uspoređuje učinkovitost jednociklusnog DuoStima s dva konvencionalna tretmana u odvojenim ciklusima.

Studija se odvijala tijekom 2017. i 2020. na ukupno 80 IVF pacijentica koje su bile predviđene za testiranje embrija (PGT-A za kromosomsku normalnost). Sve su bile starije od 38 godina, a njihova reproduktivna povijest i testovi ovarijalne rezerve predvidjeli su slab odgovor na stimulaciju jajnika - s malo prikupljenih jajnih stanica i vjerojatno lošim ishodom. Oni su randomizirani na dva konvencionalna ciklusa stimulacije ili na DuoStim, a rezultati su bili značajno u korist potonjeg.

Dok je početni "laboratorijski" odgovor na stimulaciju bio usporediv između dvije skupine u smislu prikupljenih jajašaca i razvijenih zdravih embrija, postojala je značajna razlika u prosječnom broju dana potrebnih da se razvije kromosomski normalan embrij spreman za prijenos. DuoStim grupa je tu točku dosegla u prosjeku za 23 dana od početka stimulacije, dok je konvencionalnoj skupini s dva tretmana trebalo prosječno 44 dana. Također je postojao trend veće oplodnje i stope stvaranja blastocista u skupini DuoStim.

Od najranijih dana IVF tretmana, bilo u prirodnom ili stimuliranom ciklusu, liječenje je uvijek uključivalo jedan pokušaj u jednom ciklusu. Stimulacija je oduvijek bila s hormonima plodnosti poznatim kao gonadotropini s ciljem proizvodnje više jajnih stanica za prikupljanje i oplodnju. Ideja o stimulaciji jajnika dvaput u istom ciklusu činila se kontraintuitivnom, ali, kaže dr. Cerrillo, koncept je sasvim u skladu s biologijom jajnika.

"Klasično, samo je jedna skupina folikula angažirana u ranoj 'folikularnoj' fazi ciklusa. Međutim, iz podataka drugih vrsta znamo da je stimulacija u drugoj 'lutealnoj' fazi ciklusa također bila moguća. Dakle, neke žene koje su imale očuvanje plodnosti prije liječenja raka i s malo vremena bile su stimulirane čim su došle na odjel za IVF, i obično su normalno reagirale. Isti je princip iza DuoStima - da možemo regrutirati skupinu folikula na bilo koji dan ciklusa", objasnila je.

Do sada se čini da su prednosti strategije dvostruke stimulacije bile koncentrirane na vrijeme do trudnoće i stvaranje nekoliko jajnih stanica u skupini za liječenje koja se obično povezuje s vrlo malo vremena. Dosadašnje studije također su pokazale da je manje pacijenata odustalo od programa liječenja zbog potrebnog kraćeg vremena.

Do sada su smjernice za IVF opisivale DuoStim samo kao eksperimentalnu primjenu, ali, kaže dr. Cerrillo, "mislimo da je to izvrsna alternativa". Dodala je da njezina vlastita klinika u Madridu sada ima DuoStim iskustvo s više od 500 pacijenata. "Nadajmo se da će se eksperimentalna preporuka promijeniti s objavljivanjem više podataka poput naših."

Dr. Cerrillo je naglasila da je strategija dvostruke stimulacije dosad bila primjenjiva uglavnom na skupinu pacijentica čiji su testovi ovarijalne rezerve - kao što je AMH - ukazivali na slab odgovor na stimulaciju. "Ali također moramo uzeti u obzir najrelevantnije marker prognoze, dob pacijenta. Dakle, pacijentice koje gledamo su one s lošom rezervom jajnika, koje su često u starijoj dobi majke", rekla je.

"Dakle, ako pacijent dobro reagira, možda nam neće trebati više jajašaca ili više embrija - a dvojna stimulacija ne bi bila potrebna", objasnila je dr. Cerrillo. "Međutim, može biti dobra alternativa kod onih koje slabo reagiraju, kod pacijenata s očuvanjem plodnosti s vremenskim ograničenjima ili čak kod donatora jajnih stanica, čiji je cilj maksimizirati broj jajnih stanica dobivenih u jednom tretmanu."

Izvor: Human Reproduction

Možda će vas zanimati