Zdravlje i medicina

Medicinski tretmani iz Zvjezdanih staza uskoro postaju realnost

H.B.

Aparat za instant regeneraciju kože iz „Zvjezdanih staza“ uskoro bi mogao biti u rukama astronauta na Međunarodnoj svemirskoj postaji. Naime, NASA je potpisala dva patentna ugovora s tvrtkom GRoK Technologies iz Texasa čiji će BioReplicates uređaji stvarati 3D ljudsko tkivo koje će se potom koristiti u testiranju lijekova i kozmetičkih preparata. S druge strane, planira se razvijati i uređaj pod nazivom Scionic koji će tretirati bol bez upotrebe lijekova.

Ova metoda regeneracije kože vrlo je slična onoj iz poznatog TV serijala „Zvjezdane staze“. Utjecaj ove serije na cijeli niz biotehnoloških uređaja proizvedenih od strane NASA-e pokazao je još jednom koliko su njeni tvorci bili zapravo ispred svog vremena.

U jednoj od epizoda gdje se radnja zbiva u 2369. godini, narednik Riker nakon nezgode s mačkom dolazi k dr. Beverley Crusher. Duboke posjekotine na licu doktorica mu istog trena sanira koristeći ručni uređaj zvan derma – regenerator koji služi za instant obnovu stanica kože.

Ono što je dosad smatrano znanstvenom fantastiku moglo bi ubrzo na Međunarodnoj svemirskoj postaji postati realnost.

Derma - regenerator iz „Zvjezdanih staza“ medicinski je uređaj koji su koristili liječnici i medicinsko osoblje u Zvjezdanoj Floti, kao i civili i pripadnici ostalih rasa u prostranstvu svemira.

Brzom i učinkovitom obnovom stanica i instant regeneracijom kože sanirale bi se manje ozljede poput posjekotina i opekotina na koži. Istom napravom tretirali bi se i ožiljci te posljedice kirurških zahvata na licu.

Prvi u nizu BioReplicates uređaji biti će korišten za stvaranje 3D modela ljudskog tkiva koje će poslužiti u testiranju lijekova i kozmetičkih preparata. Time se namjerava povećati sigurnost, učinkovitost i toksičnost sadašnjih testova i povećati točnost, pouzdanost i isplativost testiranja. Prema službenim izjavama iz NASA-e, ova tehnologija smanjila bi ujedno i stopu testiranja na životinjama, a daljnjim razvojem ovaj aparat jednog bi dana mogao automatski sanirati rane poput derma-regeneratora iz „Zvjezdanih staza“.

S druge strane, planirana tehnološka inovacija Scionic bila bi korištena kao medicinskim uređaj za lociranje muskulaturno-koštane boli i upale primjenom vanjske metodom u kojoj bi uređaj mogao na koži površinskim trenjem stimulirati prirodni odgovor organizma u sprečavanja boli, bez ikakve upotrebe lijekova.

U NASA-i već vide potencijal koji bi predstavljena tehnologija mogla imati u obnavljanju kosti i mišića.

Primjerice, poznato je kako astronauti tijekom dugih svemirskih letova imaju tendenciju razviti osteopeniju – stanje koje se javlja uslijed gubitka koštane i mišićne mase te smanjenja gustoće kostiju. Stoga će ova patentirana tehnologija pomoći tvrtki GroK u razvijanju novih i inovativnih proizvoda za medicinsku i istraživačku zajednicu te pridonijeti sveopćem razumijevanju biomedicine.

„Ovo više nije znanstvena fantastika. Svi pokazatelji upućuju na to kako će prirodne znanosti 21. stoljeća u sljedećih nekoliko desetljeća proći kroz dramatične promjene i stoga GroK radi upravo na definiranju sučelja ovog novog znanstvenog vala“, izjavio je osnivač i generalni direktor GroK-a Moshe Kushman.

Ruska federalna svemirska agencija (RKA) već je razvila sličnu tehnologiju s uređajem Scenar koji djeluje na principu slanja blagog električnog signala preko površine kože iznad mjesta boli, gdje nervni receptori potom šalju signal putem središnjeg živčanog sustava do mozga koji zatim počinje otpuštati prirodne stimulanse kao odgovor na bol. Mozak reagira tako da otpušta neuropeptide, prirodne ljekovite i regulatorne supstance, uključujući i neki od najjačih sredstava protiv boli, endorfin.

Ono po čemu se ova tehnologija razlikuje od aparata za transkutanu električnu nervnu stimulaciju (TENS) je u poticanju tijela na samoizlječenje, dok s druge strane TENS tehnologija koristi električne impulse kako bi privremeno blokirala signale boli da dođu do mozga.

Inovacije nalik onima iz „Zvjezdanih staza“ nisu ni prva ni zadnja realizirana ideja s filmskog platna ili književnih djela znanstvene fantastike. Možemo li stoga ovaj žanr smatrati svojevrsnim predviđanjima ili samo inspiracijom za daljnje inovacije? U svakom slučaju, uz sve brži razvoj tehnologije budućnost je puno bliža nego što mislimo. Ono što je bitno jest da u euforiji razvoja tehnologije i prirodnih znanosti ne smijemo smetnuti s uma etičnost naših postupaka i posljedice koje one nose za naše buduće generacije.

Izvor: DailyMail

0

Možda će vas zanimati