Mame tinejdžerke imaju veći rizik za pretilost u kasnijim godinama
Život tinejdžerki koje postanu majke se u potpunosti promjeni. Mlade djevojke obično dožive pravu traumu nakon što saznaju da su trudne. Mnoge priznaju da su šokirane i preneražene te smatraju kako su si upropastile bezbrižnu mladost. Bez obzira na to kako djevojka na početku reagirala, s vremenom ipak mora donijeti mnoge dugoročne odluke koje se tiču nje same, ali i djeteta.
Nova studija pobija mit da je za mlađe mame više vjerojatno kako će se brže vratiti na staru težinu, naprotiv, žene koje su rodile u tinejdžerskoj dobi imaju veću vjerojatnost da postanu pretile kasnije u životu, otkrili su istraživači Sveučilišta u Michiganu.
Ova nacionalno reprezentativna studija, za koju se vjeruje kako identificira trudnoću u tinejdžerskim godinama kao prediktor pretilosti, objavljena je u časopisu American Journal of Obstetrics & Gynecology.
„Kad se radi o majkama u tinejdžerskim godinama, često imamo mnogo neposrednih briga o djeci, stanovanju, školi, socijalnoj i financijskoj potpori, da često ne razmišljamo o dugoročnim zdravstvenim učincima trudnoće u tinejdžerskoj dobi“, kaže glavna autorica Tammy Chang, liječnica i profesorica na Odsjeku obiteljske medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Michiganu i znanstvenica na Robert Wood Johnson Foundation.
„Prvi put smo identificirali naše najmlađe mame kao skupinu visokog rizika za pretilost koja predstavlja jedan od najvažnijih dugoročnih zdravstvenih problema s kojima se suočavamo.“
Studija se temelji na podacima ankete National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), nacionalne studije osmišljene za procjenu zdravlja i nutricijskog statusa odraslih i djece u Sjedinjenim Američkim Državama.
Nakon usporedbe čimbenika kao što su rasa, obrazovanje i društveno-ekonomski pokazatelji, istraživači su otkrili kako su žene koje su prvi put rodile u dobi između 13 i 19 godina imale 32 posto veći rizik od pretilosti nego žene koje su rodile u dobi od 20 godina ili kasnije. Rezultati su također pokazali da je znatno manji broj majki u tinejdžerskoj dobi bio normalne težine u usporedbi sa ženama koje nisu rodile u toj dobi.
„Moramo provoditi daljnja istraživanja kako bi bolje razumjeli vezu između rađanja u tinejdžerskoj dobi i pretilosti, tako da liječnici i kreatori politike mogu pružiti najbolju skrb za žene koje su rodile kao tinejdžeri“, kaže Chang.
Unatoč padu u posljednja dva desetljeća, stopa tinejdžerske trudnoće u Sjedinjenim Državama i dalje ostaje jedna od najviših u razvijenom svijetu. Stopa pretilosti kod žena reproduktivne dobi u SAD-u je i dalje visoka, između četvrtine i trećine žena u dobi od 20 do 44 godina je kategorizirano kao pretilo. Trudnoća je sama po sebi snažan faktor rizika za gojaznost.
„Znamo kako je trudnoća u tinejdžerskim godinama vezana za određene neposredne rizike, poput beba koje imaju nisku porođajnu težinu i majki koje se bore kako bi završile srednju školu, a sada znamo kako je također povezana s lošim dugoročnim zdravstvenim ishodima“, kaže Chang.
„Pretilost je rasprostranjen, skupi zdravstveni problem sa štetnim zdravstvenim posljedicama, a to je teško promijeniti, zato je nevjerojatno važno rano identificirati rizične skupine, tako da možemo intervenirati.“