Zdravlje i medicina

Klinci su se dosjetili kako lažirati pozitivne rezultate na korona testu

N.B.

Djeca će uvijek pronaći lukave načine da izostanu iz škole, a najnoviji trik je lažiranje pozitivnog testa na COVID-19 pomoću bezalkoholnih pića. Kako to voćni sokovi, Cola i djeca zavaravaju testove i postoji li način da se lažni pozitivni rezultat razlikuje od stvarnog pokušao je otkriti Mark Lorch, profesor prirodoslovne komunikacije i kemije sa Sveučilišta Hull u Engleskoj, a evo i što je otkrio.

Prvo je otvorio boce Cole i soka od naranče, a zatim stavio nekoliko kapi izravno na test. Nekoliko minuta kasnije, na svakom su se testu pojavile dvije crte, koje navodno ukazuju na prisutnost virusa koji uzrokuje COVID-19.

Testovi funkcioniraju tako da se u malenom uređaju za testiranje nalazi traka materijala poput papira, nazvana nitroceluloza, i mali crveni jastučić, skriven ispod plastičnog kućišta ispod T-linije. Na crveni jastučić apsorbiraju se antitijela koja se vežu za virus COVID-19. Također su pričvršćene na nanočestice zlata, što nam omogućuje da vidimo gdje se antitijela nalaze na uređaju.

Na to se zatim stavlja puferska otopina, koja podiže traku nitroceluloze i uzima zlato i antitijela. Antitijela se također vežu za virus, ako postoji. Dalje uz traku, uz T-liniju, nalazi se još antitijela koja vežu virus. Ali ta se antitijela ne mogu slobodno kretati - zalijepila su se za nitrocelulozu. Virus se na kraju veže za oba skupa antitijela - ostavljajući sve, uključujući zlato, imobilizirano na liniji pored slova T na uređaju, što ukazuje na pozitivan test. Zlatna antitijela koja se nisu vezala za virus nastavljaju se prema traci gdje susreću treći set antitijela, koja nisu dizajnirana da pokupe COVID-19, zaglavljena na liniji C (za kontrolu). Oni zarobljavaju preostale čestice zlata, a da to ne moraju učiniti putem virusa.

Kako bezalkoholno piće može izazvati pojavu crvene T linije? Jedna je mogućnost da pića u sebi sadrže nešto što antitijela prepoznaju i na što se vežu, baš kao i na virus, ali to je malo vjerojatno. Razlog zašto se antitijela koriste u ovakvim testovima je taj što su nevjerojatno "izbirljivi" oko onoga na što se vežu. Svašta se nalazi u iscjetku iz nosa i slini koji se prikupljaju u brisevima iz nosa i usta, a antitijela potpuno zanemaruju dio u kojem se nalaze proteini, ostali virusi i ostaci vašeg doručka - dakle, neće reagirati na sastojke bezalkoholnog pića.

Puno vjerojatnije objašnjenje je da nešto u pićima utječe na funkciju antitijela. Niz tekućina, od voćnog soka do Cole, korišten je za zavaravanje testova, ali svima im je zajedničko jedno - one su vrlo kisele. Limunska kiselina u soku od naranče, fosforna kiselina u Coli i jabučna kiselina u soku od jabuke daju ovim napitcima pH između 2,5 i 4. To su prilično teški uvjeti za antitijela, koja su evoluirala tako da uglavnom djeluju u krvotoku, sa svojim gotovo neutralnim pH od oko 7,4.

Održavanje idealnog pH za antitijela ključno je za ispravnu funkciju testa, a to je posao tekuće puferske otopine s kojom miješate svoj uzorak, dostavljen s testom. Kritična uloga te otopine naglašava se činjenicom da ako se miješate Colu s tom otopinom - tada se testovi ponašaju točno onako kako biste očekivali - negativno na COVID-19. Dakle, bez pufera, antitijela u testu u potpunosti su izložena kiselom pH pića. A to dramatično utječe na njihovu strukturu i funkciju.

Antitijela su proteini, koji se sastoje od aminokiselinskih gradivnih blokova, spojenih zajedno da čine duge, linearne lance. Ti se lanci presavijaju u vrlo specifične strukture. Čak i mala promjena na lancima može dramatično utjecati na funkciju proteina. Te se strukture održavaju mrežom od više tisuća interakcija između različitih dijelova proteina. Na primjer, negativno nabijeni dijelovi proteina privući će pozitivno nabijena područja.

Ali u kiselim uvjetima, protein postaje sve pozitivnije nabijen. Kao rezultat toga, mnoge interakcije koje proteine drže na okupu su prekinute, to utječe na nježnu strukturu proteina i on više ne funkcionira ispravno. U tom se slučaju gubi osjetljivost antitijela na virus. S obzirom na to, mogli biste očekivati da će kisela pića rezultirati potpuno praznim testovima. Ali sve one savršeno razvijene interakcije koje bi proteine obično držale na okupu sada su ostale same i traže nešto za što bi se mogle vezati. Dakle, vjerojatno objašnjenje je da se imobilizirana antitijela na T-liniji lijepe izravno na čestice zlata u prolazu, što stvara notorni lažno pozitivan rezultat induciran kolom.

Postoji li tada način da uočite lažni pozitivni test? Protutijela (poput većine proteina) mogu se ponovno saviti i povratiti svoju funkciju kada se vrate u povoljnije uvjete. Tako je profesor Lorch pokušao isprati test koji je kapan Colom i otopinom pufera, i sasvim sigurno, imobilizirana antitijela na T-liniji vratila su normalnu funkciju i oslobodila čestice zlata, otkrivajući negativni rezultat na testu.

Izvor: Theconversation

0

Možda će vas zanimati