Zdravlje i medicina

Položaj i struktura barometra krvnog tlaka - u našem tijelu

N.B.

Godine 1957. dr. Louis Tobian sa Medicinskog fakulteta Sveučilišta Minnesota i njegovi kolege rekli su da postoji senzor tlaka unutar stanica renina. Imalo je smisla - stanice su morale znati kada otpustiti renin, hormon koji pomaže u regulaciji krvnog tlaka.

No, iako su znanstvenici sumnjali da ovaj stanični barometar mora postojati, nisu mogli reći što je to i nalazi li se u stanicama renina ili okolnim stanicama.

"Stanice koje izražavaju renin bitne su za preživljavanje, usavršavajući se tijekom evolucije za održavanje krvnog tlaka i homeostaze tekućina-elektrolita", objasnila je dr. Maria Luisa Sequeira-Lopez sa Medicinskog fakulteta Sveučilišta Virginia i njezine kolege.

"Reeninske stanice su senzori obdareni sposobnošću otkrivanja i reagiranja na male promjene krvnog tlaka te sastava i volumena izvanstanične tekućine. Kao odgovor na smanjenje perfuzijskog tlaka, stanice renina sintetiziraju i oslobađaju renin u cirkulaciju, što rezultira vraćanjem krvnog tlaka", dodala je.

S druge strane, povećanje tlaka dovodi do smanjenja oslobađanja renina, čime se sprječava razvoj hipertenzije. "Nije poznato kako stanice renina osjećaju i reagiraju na promjene tlaka", rekla je Sequeira-Lopez.

Koristeći različite nove in vivo i in vitro pristupe, istraživači su utvrdili da se baroreceptor mehanotransduktor nalazi unutar stanica renina. Ovaj mehanotransduktor detektira promjene tlaka izvan stanice, a zatim prenosi te mehaničke signale do jezgre stanice, poput načina na koji pužnica u našem uhu pretvara zvučne vibracije u živčane impulse koje naš mozak može razumjeti.

Znanstvenici su otkrili da je pritisak na stanice renina u laboratorijskim posudama izazvao promjene unutar stanica i smanjenu aktivnost gena renina, Ren1. Također su usporedili razlike u aktivnosti gena u bubrezima izloženim nižem tlaku i onima koji su izloženi višem pritisku.
U konačnici, kada baroreceptori otkriju prevelik tlak izvan reninske stanice, proizvodnja renina je ograničena, dok preniski krvni tlak potiče proizvodnju više renina.

Ovaj čudesni mehanizam od vitalnog je značaja za sposobnost tijela da održava pravilan krvni tlak. "Bilo je uzbudljivo otkriti da je neuhvatljivi mehanizam za osjet tlaka, baroreceptor, svojstven stanici renina, koja ima sposobnost osjetiti i reagirati, oboje u istoj ćeliji", rekla je dr. Sequeira-Lopez. Izvor: Circulation Research

0

Možda će vas zanimati