Uskoro lijek za ovu opasnu bolest koju prenose krpelji?
Svi znaju da je jedna od najvećih opasnosti šetnje prirodnom ubod krpelja zbog opasne bolesti koju ovi insekti mogu prenijeti. Krpeljni encefalitis kojim su zaraženi pojedini krpelji počinje simptomima sličnim gripi koji se kasnije razvijaju u tešku neurološku bolest. Neki od simptoma su oticanje mozga, gubitak pamćenja i opadanje kognitivnih funkcija. Ova je bolest prilično rasprostranjena u središnjoj Europi i Rusiji, gdje se svake godine prijavi oko 10 000 slučajeva.
Ne postoji lijek protiv encefalitisa, a jedina zaštita je cjepivo čija je učinkovitost kratkotrajna.
No, nova bi studija mogla označiti korak bliže razvoju lijeka za ovu bolest. U njoj su opisana antitijela koja imaju sposobnost neutralizacije virusa koji uzrokuje encefalitis. Ova antitijela, poznata i kao generalno neutralizirajuća antitijela, pokazala su se učinkovitima u sprječavanju razvoja krpeljnog encefalitisa kod štakora. Osim toga, pokazalo se da bi ova antitijela mogla štiti i protiv drugih bolesti, poput srodnog Powassanskog virusa.
Istraživači su ispitali otprilike 800 antitijela uzetih s pojedinaca koji su se oporavili od krpeljnog encefalitisa ili su bili cijepljeni protiv ove infekcije. Ispostavilo se da najpotentnija antitijela, nazvana VH3-48, imaju sposobnost odbijanja budućih infekcija. Ova su antitijela neutralizirala laboratorijske varijante krpeljnog encefalitisa, kao i druge varijante krpeljnih infekcija.
No, pokazao se da ova moćna antitijela nisu toliko rasprostranjena kod ispitanika. Većina antitijela koja proizvode osobe izložene krpeljnom encefalitisu bila su inferiorne kvalitete, dok su se VH3-48 antitijela pojavila mnogo rjeđe. Osim toga, ispitanici koji su primili cjepivo uopće nisu razvili ova antitijela.
„Očekivali bismo da će najprevalentnija antitijela biti i najbolja, no to nismo utvrdili kod krpeljnog encefalitisa. Ovo može objasniti način na koji virus vara tijelo, preusmjeravajući ga ka stvaranju inferiornijih antitijela“, zaključila je jedna od autorica istraživanja, Marianna Agudelo. Izvor: The Rockefeller University