Zdravlje i medicina

Elon Musk kaže bi njegov čip mogao 'izliječiti' tinitus za 5 godina

Nika Beluhan

Za ljudski mozak se kaže da je najsloženija biološka struktura koja je ikada postojala. I dok znanost još ne razumije u potpunosti mozak, istraživači u rastućem području neuroznanosti napreduju. Neuroznanstvenici su napravili značajan prodor u mapiranju složenih funkcija oko 85 milijardi neurona mozga i 100 trilijuna veza između njih. (Da bismo stavili ovaj astronomski broj u perspektivu, u galaksiji Mliječni put postoji više od 400 milijardi zvijezda.)

Tu u priču ulazi Neuralink, start-up u Silicijskoj dolini kojeg podržava Elon Musk i koji je razvio neuroprotetski uređaj poznat kao sučelje mozak-računalo. Između ostalog, Musk tvrdi da bi ovaj čip mogao izliječiti tinitus, neurološko stanje koje uzrokuje zujanje u ušima, u roku od pet godina. Ali je li to moguće?

Što je Neuralink?

Neuralink uređaj veličine novčića, nazvan Link, ugrađen je u ravninu s lubanjom pomoću preciznog kirurškog robota. Robot povezuje tisuću minijaturnih niti od Linka do određenih neurona. Svaka nit je četvrtina promjera ljudske kose. Uređaj se povezuje s vanjskim računalom putem Bluetooth veze za kontinuiranu komunikaciju naprijed-natrag.

U budućnosti bi Neuralink proteze mogle pomoći ljudima s raznim vrstama neuroloških poremećaja gdje postoji prekid ili kvar između mozga i živaca koji služe tijelu. To uključuje osobe s paraplegijom, kvadriplegijom, Parkinsonovom bolešću i epilepsijom. Od svog osnutka 2016., Neuralink zapošljava vrhunske neuroznanstvenike iz akademske zajednice i šire istraživačke zajednice da razviju tehnologiju za liječenje ovih stanja.

Neuralinkov majmun može igrati Pong svojim umom

U travnju 2021. tvrtka je objavila video s dokazom koncepta. Video je prikazao devetogodišnjeg majmuna makakija po imenu Pager kako uspješno igra igru Pong svojim umom, tako što je implantirani Neuralink uređaj spojio na računalo koje pokreće igru.

Pageru je pokazano kako se igra pong koristeći joystick. Kad bi napravio ispravan potez, dobio bi gutljaj smoothieja od banane. Dok je igrao, Neuralink implant bilježio je obrasce električne aktivnosti u njegovom mozgu. To je identificiralo koji neuroni kontroliraju koje pokrete.

Kada je joystick bio isključen, Pager je mogao igrati igru i pobijediti koristeći samo svoj um. Očekuje se da će ispitivanja na ljudima za daljnji razvoj prototipa Neuralinka započeti krajem 2022., ovisno o odobrenju američke Uprave za hranu i lijekove (FDA).


Muskove tvrdnje o tinitusu

Elon Musk tvrdi da bi uređaj Neuralink mogao izliječiti tinitus do 2027. Tinitus je neurološko stanje koje se manifestira kao zujanje u ušima u nedostatku vanjskog izvora i čest je problem koji nastaje kada je živac koji povezuje unutarnje uho s mozgom, poznat kao vestibulokohlearni živac, oštećen zbog dugotrajne glasne buke, ozljede ili nedostataka u opskrbi krvlju.

Lijek za zujanje u ušima pokazao se nedostižnim. Trenutačno se liječenje usredotočuje na maskiranje zvuka ili učenje ignoriranja. Trenutno se Neuralink proteza povezuje s moždanom korom, površinskim slojem mozga. Ovo je mjesto gdje uređaj može ispraviti oštećenje sposobnosti mozga da obrađuje motorni senzorni ulaz ili izlaz.

Jesu li Muskove tvrdnje vjerodostojne?

Ove tvrdnje mogu izgledati grandiozne. Ipak, temeljna znanost nije kontroverzna. Neuralni implantati pomažu ljudima od ranih 1960-ih kada je prvi kohlearni implantat postavljen osobi s oštećenjem sluha. Bilo je mnogo napretka u 60 godina od tada.

Neuroznanstvenici su općenito optimistični da uređaj ima potencijal za liječenje tinitusa. Također može biti koristan u liječenju opsesivno kompulzivnog poremećaja, popravljanju ozljeda mozga i liječenju stanja poput autizma ili degenerativnih bolesti živčanog sustava pomoću duboke moždane stimulacije.

Na što moramo biti oprezni?

FDA kategorizira Neuralink kao medicinski uređaj klase III, najrizičniju kategoriju. Prije početka ispitivanja na ljudima, Neuralink mora uspješno očistiti rigorozne FDA regulatorne kontrole.
Kako bi dobila odobrenje, tvrtka mora pružiti iscrpne podatke kliničkog ispitivanja neljudskih ispitanika (kao što je majmun Pager) kako bi konzervativno opravdala prelazak na sljedeću fazu. Neki majmuni su umrli tijekom Neuralinkovih testova, a kritičari su izrazili zabrinutost za dobrobit životinja. Proces odobravanja testiranja na ljudima mogao bi potrajati neko vrijeme.

Regulatori će tražiti neželjene negativne posljedice uređaja, poput depresije. Također će biti zanimljivo koliko je praktično ukloniti ili popraviti uređaj u slučaju kvara i kako upravljati rizikom od ozljede mozga ili infekcije. Nakon što ga FDA odobri, Neuralink će angažirati ljude dobrovoljce i nastavit će se sljedeći krug ispitivanja.

Koliko će proći dok uređaj ne bude komercijalno dostupan i koliko će koštati, možemo samo nagađati. To bi moglo potrajati godinama i s cijenom koja ga stavlja izvan dosega za sve osim bogatih. Stoga je mudro ne gajiti lažnu nadu za pristupačan implantat u kratkom roku.

Izvor: The Conversation

Možda će vas zanimati