Degeneraciju mrežnice i druge upale, uzrokuju vaša crijeva?
U potrazi za vječnom mladošću, transplantacija izmeta može se činiti malo vjerojatnim načinom da se preokrene proces starenja. Međutim, znanstvenici s Instituta Quadram i Sveučilišta East Anglia pružili su dokaze, iz istraživanja na miševima, da transplantacija fekalne mikrobiote s mladih na stare miševe može preokrenuti obilježja starenja u crijevima, očima i mozgu.
U obrnutom eksperimentu, mikrobi ostarjelih miševa izazvali su upalu u mozgu mladih primatelja i iscrpili ključni protein potreban za normalan vid. Ova otkrića pokazuju da crijevni mikrobi igraju ulogu u reguliranju nekih štetnih učinaka starenja i otvaraju mogućnost terapija koje se temelje na crijevnim mikrobima za borbu protiv opadanja u kasnijem životu.
Profesor Simon Carding, s Medicinskog fakulteta UEA u Norwichu i voditelj programa za crijevne mikrobe i zdravstvena istraživanja na Institutu Quadram, rekao je: "Ova revolucionarna studija pruža zapanjujuće dokaze za izravnu uključenost crijevnih mikroba u starenje i funkcionalni pad funkcije mozga i vida te nudi potencijalno rješenje u obliku nadomjesne terapije crijevnim mikrobom."
Već neko vrijeme je poznato da je populacija mikroba koje nosimo u crijevima, zajednički nazvana crijevna mikrobiota, povezana sa zdravljem. Većina bolesti povezana je s promjenama u vrstama i ponašanju bakterija, virusa, gljivica i drugih mikroba u crijevima pojedinca.
Neke od ovih promjena u sastavu mikrobiote događaju se kako starimo, negativno utječući na metabolizam i imunitet, a to je povezano s poremećajima povezanima sa starenjem, uključujući upalne bolesti crijeva, zajedno s kardiovaskularnim, autoimunim, metaboličkim i neurodegenerativnim poremećajima.
Kako bi bolje razumjeli učinke ovih promjena u mikrobioti u starijoj dobi, znanstvenici s Instituta Quadram prenijeli su crijevne mikrobe s ostarjelih miševa u zdrave mlade miševe, i obrnuto. Zatim su pogledali kako to utječe na upalne znakove starenja u crijevima, mozgu i oku, koji pate od opadanja funkcije u kasnijem životu.
Studija je pokazala da je mikrobiota starih donatora dovela do gubitka integriteta sluznice crijeva, dopuštajući bakterijskim proizvodima da uđu u cirkulaciju, što rezultira pokretanjem imunološkog sustava i upalom u mozgu i očima. Kronična upala povezana sa starenjem povezana je s aktivacijom specifičnih imunoloških stanica u mozgu. Ove su stanice također bile pretjerano aktivirane u mladih miševa koji su primili transplantaciju ostarjelih mikrobioma.
U oku, tim je također otkrio da su specifični proteini povezani s degeneracijom mrežnice povišeni kod mladih miševa koji su primali mikrobiotu od starih donora. Kod starih miševa, ove štetne promjene u crijevima, oku i mozgu mogle bi se poništiti transplantacijom crijevne mikrobiote od mladih miševa.
U studijama koje su u tijeku, tim sada radi na razumijevanju koliko dugo ti pozitivni učinci mogu trajati, te na identificiranju korisnih komponenti mikrobiote mladog donora i na to kako one utječu na organe udaljene od crijeva. Mikrobiota mladih miševa i starih miševa koji su dobili transplantaciju mlade mikrobiote obogaćene su korisnim bakterijama koje su se prije povezivale s dobrim zdravljem i kod miševa i kod ljudi.
Istraživači su također analizirali proizvode koje te bakterije proizvode razgrađujući elemente naše prehrane. To je otkrilo značajne promjene u metabolizmu lipida (masti) i vitamina, što može biti povezano s promjenama uočenim u upalnim stanicama u oku i mozgu.
Slični putovi postoje i kod ljudi, a ljudska crijevna mikrobiota također se značajno mijenja u kasnijem životu, ali znanstvenici upozoravaju na ekstrapolaciju njihovih rezultata izravno na ljude dok se ne provedu slična istraživanja na starijim ljudima.
Nova ustanova za nadomjesnu terapiju mikrobiotom (MRT), također poznatu kao fekalna transplantacija mikrobiote (FMT), gradi se u Institutu Quadram koja će olakšati takva ispitivanja, kao i druga ispitivanja za stanja povezana s mikrobiotom.
Autorica studije dr. Aimee Parker rekla je: "Bili smo uzbuđeni što smo otkrili da promjenom crijevne mikrobiote starijih osoba možemo spasiti pokazatelje opadanja povezanog sa starenjem koji se obično viđa u degenerativnim stanjima oka i mozga. Naši rezultati pružaju više dokaza o važnim vezama između mikroba u crijevima i zdravog starenja tkiva i organa oko tijela. Nadamo se da će naša otkrića u konačnici doprinijeti razumijevanju kako možemo manipulirati našom prehranom i našim crijevnim bakterijama kako bismo maksimalno povećali dobro zdravlje u kasnijem životu."
Izvor: Medical Xpress