Um i mozak

Razina transportera serotonina povećava se nakon što depresija prođe

L.B.

Niska razina serotonina u mozgu smatra se mogućim uzrokom depresije, a mnogi antidepresivi djeluju tako da blokiraju protein koji transportira serotonin iz živčanih stanica. Studija snimanja mozga provedena na Institutu Karolinska pokazala je da se prosječna razina transportera serotonina povećala u skupini od 17 osoba koje su se oporavile od depresije nakon kognitivno bihevioralne terapije. Rezultati su objavljeni u časopisu Translational Psychiatry.

"Naši rezultati pokazuju da su promjene u serotoninskom sustavu dio biologije depresije i da je ta promjena povezana s depresivnom epizodom, a ne sa statičkim obilježjem - stanjem, a ne osobinom", kaže jedan od autora studije, Johan Lundberg, istraživač u Odjel za kliničku neuroznanost na Institutu Karolinska. "Ovo otkriće postavlja mnoga pitanja o funkciji serotoninskog sustava u depresiji i otvara mogućnost za niz istraživanja koja bi mogla osporiti prevladavajući koncept serotonina i depresije."

Serotonin je neurotransmiter koji, između ostalog, utječe na raspoloženje i osjećaje. Smatra se da njegov transportni protein, 5-HTT, igra kritičnu ulogu u depresiji, jer pumpa serotonin iz sinapsa cerebralnih neurona, regulirajući tako količinu aktivnog serotonina u mozgu.

Mnogi moderni antidepresivi inhibiraju ovaj transporter, što povećava koncentraciju serotonina u sinapsama. Međutim, na početak učinka ovih lijekova može se čekati i po nekoliko tjedana, a u određenim slučajevima oni uopće nemaju učinak, pa postoji potreba za novom ili poboljšanom terapijom lijekovima. Da bi se postigao napredak kod takvih pacijenata, potrebno je više znanja o biološkim uzrocima depresije.

U ovoj su studiji istraživači pokušali istražiti kako se transporter serotonina mijenja kada se depresivna osoba uspješno liječi. Kako bi to postigli, izmjerili su razinu 5-HTT-a kod 17 osoba s depresijom, prije i nakon tečaja kognitivne bihevioralne terapije koju s ispitanici pohađali na internetu. U svrhu mjerenja korištena je pozitronska emisijska tomografija (PET), tehnika snimanja mozga u kojoj znanstvenici mogu mjeriti razinu različitih tvari u mozgu pomoću radioaktivnih tragova.

Istraživači su otkrili da su razine 5-HTT-a u prosjeku bile 10 posto više nakon tromjesečnog liječenja, kada je 13 od 17 pacijenata potvrdilo kako im se stanje značajno poboljšalo. Prije liječenja, osobe s depresijom imale su otprilike jednaku prosječnu razinu 5-HTT-a kao kontrolna skupina od 17 zdravih osoba.

"Umjesto nižih razina transportera serotonina za vrijeme liječenje depresije, otkrili smo suprotno - više transportera nakon poboljšanja simptoma", kaže Jonas Svensson, jedan od istraživača u studiji. "Jedno od mogućih objašnjenja je da sustav serotonina ne uzrokuje depresiju, ali je dio obrambenog mehanizma mozga za zaštitu od depresije. Na primjer, može se pretpostaviti da razina 5-HTT opada kada je pojedinac izložen stresu, kao što je vrijeme depresivnog stanja, i da se ta razina povisuje ili normalizira kad ovaj stres nestane”, dodao je i zaključio kako je za donošenje konačnih zaključaka potrebno ponoviti studiju na većem uzorku ispitanika. Izvor: Translational Psychiatry

0

Možda će vas zanimati