Um i mozak

Put ka ranom dijagnostičkom instrumentu za Alzheimerovu bolest

Maja Jurišić

Kao što je poznato, Alzheimerova bolest je teška bolest mozga. Prvi i najizrazitiji simptom je gubitak pamćenja. Informacije koje tada čovjek dobije zaboravlja u roku od nekoliko minuta, a često je razdražljiv i agresivan. Važno je prepoznati početak bolesti, jer rano prepoznavanje, liječnička skrb i skrb okoline poboljšava kvalitetu života oboljele osobe.

Unatoč svim istraživanjima Alzheimerove bolesti, još uvijek ne postoji instrument za ranu dijagnostiku bolesti. Proučavajući komponente moždanih valova oboljelih pojedinaca, profesor Tiago H. Falk iz Nacionalnog instituta za znanstvena istraživanja iz Centre Energie Matériaux Télécommunications, identificirao je obećavajuća istraživanja koja ne samo da mogu pomoći u dijagnosticiranju bolesti, nego i procijeniti njegovu ozbiljnost. Ova neinvazivna, objektivna metoda tema je članka u časopisu PLoS ONE.

Pacijenti s Alzheimerovom bolešću trenutno prolaze neuropsihologijsko testiranje za otkrivanje znakova bolesti. Rezultati ispitivanja teško se interpretiraju i nedostatni su za definitivne dijagnoze. No, kao što su znanstvenici već otkrili, aktivnost u određenim dijelovima moždane kore događa se čak i u ranim fazama bolesti. Profesor Falk, koji se specijalizirao za akviziciju bioloških signala, ispitao je taj fenomen i usporedio elektroencefalograme (EEG) zdravih pojedinaca (27), osoba s blagom Alzheimerovom bolesti (27) i pojedinaca s umjerenim slučajevima bolesti (22). Otkrio je statistički značajne razlike u sve tri skupine.

U suradnji s neurolozima i Franciscom J. Fragom, gostujućim profesorom specijaliziranim za biološke signale s Nacionalnog instituta za znanstvena istraživanja, profesor Falk koristi algoritam koji secira moždane valove različite frekvencije. Ono što čini ovaj algoritam inovativnim je karakteriziranje promjena u vremenskoj dinamici moždanih valova pacijenata," objašnjava profesor Falk.

"Rezultati pokazuju da zdravi pojedinci imaju različite uzorke od onih s blagom razinom Alzheimerove bolesti. Također smo našli razliku između bolesnika s blagim razinama bolesti i one s umjerenim." 

Za testiranje modela kako bi se s vremenom razvio rani dijagnostički alat za Alzheimerovu bolest, tim profesora Falka podijelio je svoj algoritam na portalu za online analizu podataka NeuroAccelerator.org. To je prvi algoritam otvorenog tipa objavljen na portalu, a može se koristiti od strane istraživača diljem svijeta kako bi dodatno pronalazili rješenja.

Alzheimerova bolest čini od 60% do 80% svih slučajeva demencije u Sjevernoj Americi te rapidno raste. Ovaj korak prema razvoju ranog dijagnostičkog instrumenta koji je neinvazivan, objektivan i relativno jeftin, predstavlja dobru vijest za istraživačku zajednicu.

Izvor: INRS

Možda će vas zanimati