Pripremite se za 13. Tjedan mozga u Hrvatskoj
Jeste li znali da se u našem mozgu aktiviraju jednaki centri kada nam netko napiše 'smajlića' :-) u tekstualnoj poruci i kada vidimo tu istu osobu da nam se smješka? Takve zanimljivosti i brojne druge možete čuti na javnim predavanjima i radionicama koje će se odvijati tijekom 13. Tjedna mozga u svim većim hrvatskim gradovima, a koji ćemo pratiti i na portalu Znano.st u rubrici Um i mozak.
I ove godine, trinaesti put u Hrvatskoj, od 10. do 16. ožujka obilježit će se Tjedan mozga, inicijativa Dana Alliancea poznata u svijetu kao Brain Awareness Week. Hrvatski institut za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko društvo za neuroznanost su kao pridruženi član «European Dana Alliance for the Brain (EDAB)» glavni organizatori Tjedna mozga, a pridružuju se Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (Razred za medicinske znanosti), Medicinski fakulteti i sveučilišne klinike u Osijeku, Rijeci, Splitu, Zadru i Zagrebu te udruge, škole i druge javne ustanove.
Socijalni mozak, Mozak i bol te Neuralne mreže i ponašanje teme su koje će ove godine biti posebno obrađene. Pokušat će se obraditi interdisciplinarno i integrirano, od molekularne do sistemske razine, od organizacije mozga do socijalnih interakcija. Projekti upoznavanja javnosti obuhvaćaju sve dobne skupine i razine školske spreme, od rane školske dobi do sveučilišta. Opširnije o svim temama i raspored događanja u svih hrvatskim gradovima možete naći na mrežnim stranicama Hrvatskog instituta za istraživanje mozga.
Najnoviji podatak znanstvenika sa Sveučilišta Yale govori da je čak 80% ukupnog ljudskog genoma povezano s ustrojstvom, funkcijom i razvitkom mozga. Ako se odmaknemo od razine molekula i pogledamo ljudsko društvo u cjelini, možemo zaključiti da je nemoguće pronaći odgovor na ijedno pitanje vezano uz funkcioniranje ljudskog društva koje ne bi zahtijevalo biološki utemeljeno znanje o psihologiji, ponašanju i svijesti čovjeka, kao i odnosima i komunikaciji među ljudima u društvu. Dakle, opet se vraćamo na mozak.
Epidemiološka istraživanja pokazuju da 38% europske populacije pati od nekog poremećaja funkcije živčanog sustava. Ako u obzir uzmemo i fenomen koji prati europsku populaciju – starenje pučanstva, ta brojka će vjerojatno s vremenom proporcionalno rasti pošto će se povećati i udio oboljelih od neurodegenerativnih bolesti koje prvenstveno pogađaju stariju populaciju (npr. Alzheimerova bolest). Ukupni trošak od 798 milijardi eura godišnje za bolesti mozga veći je od troškova liječenja kardiovaskularnih i malignih bolesti zajedno te se iz minute u minutu povećava. Imajući u vidu značenje istraživanja i spoznaja o mozgu, Europsko vijeće za mozak i Europski parlament, proglasili su 2014. godinu Europskom godinom mozga.