Identificiran gen koji povezuje strukturu mozga s inteligencijom
Zanimljivo je i ovotjedno objavljeno istraživanje u časopisu Reviews Neuroscience and Biobehavioral o razlikama u strukturi muškog i ženskog mozga. Osvrnuvši se na više od 20 godina istraživanja neuroznanosti o spolnim razlikama u strukturi mozga, tim Sveučilišta u Cambridgeu tim proveo je prvu meta-analizu dokaza. U studiju je bilo uključeno ukupno 126 članaka objavljenih u razdoblju od 1990. do 2013. godine koji pokrivaju istraživanja mozga pojedinaca u različitim razdobljima života od rođenja do 80 godina.
Otkrivene su razlike u volumenu mozga kod žena i muškaraca, kako u ukupnom tako i u volumenu pojedinih dijelova, volumenu sive i bijele tvari te u gustoći tkiva u pojedinim dijelovima. Ovi rezultati jasno prikazuju utjecaj spola na razvoj mozga, a istraživači koji su radili na ovoj studiji ističu kako se u neuroznanosti ne bi smjela ignorirati spolna razlika, pogotovo kod istraživanja psihijatrijskih stanja. Naime, spolne razlike u limbičkom sustavu obuhvaćaju područja često uključena u psihijatrijske poremećaje kao što su autizam, shizofrenija i depresija. Ova nova studija, dakle, može nam pomoći ne da razumijemo baš tipične spolne razlike, već spolno uvjetovana psihijatrijska stanja.
Kako na strukturu mozga djeluju geni, spol, a kako igra Super Mario
Psihoerapeutski korisno kod bolesnika s psihijatrijskim poremećajima kod kojih su određene regije mozga promijenjene ili smanjene veličine kao što su primjerice shizofrenija, PTSP ili Alzheimerova bolest, moglo bi imati i igranje video igri, smatraju znanstvenici sa berlinskog instituta Max Planck.
U svojoj nedavno objavljenoj studiji navode kako je kod grupe ljudi koja je kontinuirano kroz dva mjeseca po 30 minuta dnevno igrala video igru “Super Mario 64”, zabilježeno povećanje sive tvari u dijelovima mozga uključenih u funkcije prostorne navigacije, pamćenja, strateškog planiranja i motoričkih sposobnosti ruku. Koautor studije, psihijatar Jürgen Gallinat, smatra kako bi ovaj način terapije bio dobro prihvaćen kod pacijenata.
Izvor: Max-Planck, Nature, University of Cambridge, University of Southern California, SciDaily
Učitaj još...