Um i mozak

Bratske svađe mogu dovesti do depresije i tjeskobe

M. J.

Najčešći uzroci svađa između braće i sestara su ljubomora, posesivnost, želja za posjedovanjem stvari, igračaka i pažnja odraslih. Kod starije djece se može razviti osjećaj nepravde ako se samo nju kažnjava. Roditeljima je ponekad teško procijeniti koliko se uplitati u dječje svađe jer prečeste intervencije mogu napraviti više štete nego koristi. Da bi konfliktne situacije sveli na minimum važno je stvoriti obiteljsku atmosferu u kojoj se mogu otvoreno izraziti osjećaji, mišljenje, želje i potrebe.

Kućna pravila mogu pomoći roditeljima u rješavanju sukoba i očuvanju mentalnog zdravlja djece Nedavno su milijuni adolescenata pronašli poklone ispod bora. S poklonima često dolazi i do bratskih svađa zbog povreda osobnog prostora, kao što je to u slučaju neželjenog posuđivanja modernog odjevnog predmeta ili zbog pravednosti - čiji je red za igranje nove video igre. Prema višegodišnjem istraživanju psihologa sa Sveučilišta Missouri, te svađe predstavljaju dvije posebne vrste bratskih sukoba koji mogu imati različite učinke na mladenačko emocionalno zdravlje. S tim zaključcima roditelji mogu naučiti kako donijeti mir u kući i poticati zdrav psihološki razvoj svoje djece "Naši rezultati pokazuju da su sukobi oko kršenja osobnog prostora i imovine povezane s većom tjeskobom i nižim samopoštovanjem godinu dana kasnije u životu." rekla je Nicole Campione-Barr, asistentica psiholoških znanosti na College of Arts and Science. "Sukobi zbog pitanja jednakosti i pravednosti su u korelaciji s većom depresijom godinu dana kasnije."

Campione-Barr i njezini kolege proučavali su godinu dana 145 parova braće i sestara, uglavnom pripadnika europsko-američke srednje klase. Prosječna dob ispitanika je bila 15 i 12 godina. Tinejdžeri su ocijenili različite teme mogućeg sukoba, ističući učestalost i intenzitet svađa (rasprava). Rasprave su bile organizirane u dvije kategorije: kršenja osobnog prostora ili sukobi zbog pravednosti i jednakosti. Studija zatim ispituje korelaciju između sukoba i izvještaja mladih o depresivnom raspoloženju, anksioznosti i samopoštovanju nakon jedne godine.

"Iako roditelji mogu biti skloni uskočiti kao arbitri, prethodna istraživanja su pokazala da roditeljske intervencije u bratskim sukobima adolescenata mogu biti štetna." kaže Campione-Barr. "U skladu s prethodnim zaključcima, vjerujemo da naša istraživanja pokazuju da postavljanje kućnih pravila poput "kucaj prije ulaska u bratovu ili sestrinu sobu" može biti najbolje roditeljsko sredstvo za rješavanje sporova i izbjegavanje favorita. Raspored poslova i definirano vrijeme za igranje video igre mogu pomoći smanjiti sukobe zbog pravednosti. Međutim, ako roditelj napominje da jedno dijete stalno izvlači kraći kraj, treba nešto poduzeti kako bi se osiguralo da jedno dijete ne bude previše podređeno. Također, ako se većina bratske interakcije svodi na intenzivne sukobe, obitelj treba potražiti stručnu pomoć, pogotovo ako se provodi nasilje."

Campione-Barr je napomenula da je jedno od ograničenja njezine studije to što je u velikoj mjeri bilo ograničeno u svojoj demografskom djelokrugu na bijele Amerikance iz srednje klase. Ostale kulture i ekonomske klase mogu imati različite odnose između privatnosti, pravednosti i emocionalnog blagostanja. Iako adolescenti u nekim kućanstvima ne mogu imati vlastite sobe, oni još uvijek trebaju neki stupanj poštovanja za osobni prostor od oba roditelja i braće i sestara. Na primjer, roditelji, braća i sestre trebaju poštivati privatnu prirodu dječjih dnevnika.

"Sljedeći korak u našem istraživanju će biti ispitivanje pozitivnih aspekata odnosa među braćom i sestrama adolescenata i njihovih roditelja." rekla je Campione-Barr. "Snažni, zdravi obiteljski odnosi su iznimno korisni kasnije u životu. Na primjer, postoje stvari koje će ljudi reći svojoj braći i sestrama, a nikada neće reći svojim roditeljima ili možda čak ni prijateljima. Trenutno proučavamo povjeravanje i razinu povjerenja među roditeljima, braćom, sestrama i vršnjacima."

Izvor: University of Missouri - Columbia

0

Možda će vas zanimati