Tehnologija i energija

Znanstvenici izrađuju elektroničke pločice na bazi gljiva

V.P.

Elektronički otpad, poznat i kao "e-otpad", veliki je zagađivač, da ne kažemo problem s kojim se sve teže boriti. Stoga je uzbudljivo što tim austrijskih znanstvenika radi na novom kreativnom rješenju kojim bi se djelomično riješio problem e-otpada: izrađuju biorazgradive podloge za elektroniku od kožica gljiva.

Prema dokumentu o dokazu koncepta objavljenom u Science Advances, ovi materijali — nazvani "MycelioTronics” — pokazuju nevjerojatnu mogućnost postati zamjena za tradicionalne plastične tiskane ploče, uz neke druge primjene.

Podloge, koje su temelj za grijanje i hlađenje računalnih komponenti, čine većinu mnogih elektroničkih proizvoda. Nažalost, nevjerojatno ih je teško odvojiti od ostalih komponenti te su izrađene od plastike koja se ne može reciklirati.

Prema procijeni, plastične podloge uvelike doprinose 50 milijuna tona e-otpada proizvedenog godišnje.

"Sama podloga najteži je dio za recikliranje", rekao je za New Scientist Martin Kaltenbrunner, znanstvenik sa Sveučilišta Johannes Kepler u Linzu, Austrija i jedan od znanstvenika na ovom projektu. “To je ujedno i najveći dio elektronike.”

Tu na scenu stupaju gljive, što se slučajno dogodilo u laboratorijskoj nezgodi: dok su istraživali je li moguće od kožice gljiva napraviti izolaciju za stambene objekte, znanstvenici su otkrili kako su kožice reishi gljiva koje prekrivaju micelij iznenađujuće "čvrste, fleksibilne i otporane na toplinu", mogu izdržati temperature do gotovo 260 Celzijevih stupnjeva. Dakle, u osnovi, imaju sve kvalitete koje bi vam mogle trebati u podlogama za elektroniku.


Istraživači su za New Scientist rekli kako proizvodi mogu trajati vrlo dugo ako se drže podalje od UV svjetla. Kada konačno dođe vrijeme za otpis uređaja, podloga se može jednostavno staviti u tlo, gdje će se biorazgraditi i pri tome se prirodno odvojiti od sadržanih računalnih komponenti koje se potom mogu reciklirati.

Rezultati su bili obećavajući. Prema priopćenju za tisak, materijal je testiran lemljenjem standardnog računalnog čipa. Istraživači su izjavili kako je kožica gljive prilično dobro obavila posao. Premda još nije spreman za proizvodnju, nadamo se da će jednog dana isti micelijski materijal postati norma supstrata za tiskane pločice, savitljivu elektroniku, pa čak i neke medicinske uređaje.

"Proizvedeni prototipovi su impresivni, a rezultati su revolucionarni" rekao je Andrew Adamatzky, računalni znanstvenik sa Sveučilišta Zapadne Engleske, za New Scientist."

Izvor: Futurism

0

Možda će vas zanimati