Što je potaknulo izum vojnih tehnologija?
Peter Turchin iz Complexity Science Hub Vienna (CSH) i interdisciplinarni tim kolega krenuli su testirati konkurentske teorije o tome što je pokretalo evoluciju ratnih strojeva kroz svjetsku povijest. Njihova studija vidi da najjači utjecaj na evoluciju vojne tehnologije dolazi od veličine svjetske populacije, povezanosti između geografskih područja i napretka u kritičnim tehnologijama kao što su metalurgija željeza ili jahanje. Nasuprot tome, i pomalo iznenađujuće, čini se da čimbenici na državnoj razini kao što su veličina stanovništva, teritorij ili složenost upravljanja nisu odigrali glavnu ulogu.
Korištenje velikih podataka za povijesna pitanja
"Imali smo dva cilja za ovu studiju", ističe glavni istraživač Peter Turchin. "Prvo, željeli smo nacrtati jasnu sliku o tome gdje i kada su se vojne tehnologije pojavile u predindustrijskim društvima. Drugo, namjeravali smo saznati zašto su važne tehnologije razvijene ili usvojene na određenim mjestima."
Za svoje analize, istraživači su koristili Seshat: Global History Databank, veliku i stalno rastuću zbirku povijesnih i arheoloških podataka iz cijelog svijeta. Do danas, Seshat je okupio oko 200.000 unosa iz više od 500 društava, koji se protežu kroz 10.000 godina ljudske povijesti.
"Seshat je zlatni rudnik za proučavanje kulturne evolucije", kaže Turchin, koji je pokrenuo i dalje razvio bazu podataka zajedno s timom antropologa, povjesničara, arheologa, matematičara, informatičara i evolucijskih znanstvenika. Kako bi istražili te podatke, autori su primijenili inovativne kvantitativne metode matematičkog modeliranja i statističke analize.
Uže i uzde doveli su do mega-carstava
"Neki vojni izumi imali su kaskadne učinke na kulturnu i društvenu evoluciju", objašnjava Turchin, koji je proveo analizu podataka u ovoj studiji. "Izum uža i uzdi, na primjer, olakšao je upravljanje konjima, što je dovelo do napretka u oružju ili pojavljivanja strijelaca i vitezova na konju, zbog čega je opet bila potrebna izgradnja boljih utvrda. Prema našoj studiji, ovaj skup vojnih tehnologija bio je jedan od najvažnijih čimbenika koji su doveli do uspona mega-carstava i svjetskih religija poput kršćanstva, budizma i islama".
Turchin i suradnici definiraju "mega-imperij" kao društvo koje podržava desetke milijuna stanovnika i pokriva milijune četvornih kilometara teritorija, za koje kažu da se počelo pojavljivati u različitim dijelovima Europe i Azije kao dio procesa sve veće društvene složenosti potaknut vezom – i konkurencijom – između država sa sve naprednijom i opasnijom tehnologijom.
Znanstvenici su također pronašli jake znakove važnosti poljoprivredne produktivnosti. "Određena razina proizvodnje hrane možda je bila potrebna za kasniji razvoj novih ratnih tehnologija", kaže koautor Dan Hoyer, koji vodi i organizira prikupljanje podataka Seshata. "Detaljnije istražiti ulogu poljoprivrede u evoluciji vojne tehnologije bio bi zanimljiv sljedeći korak istraživanja."
Pitanja iz prošlosti za našu budućnost
Seshat je razvijen da razlikuje uzrok i posljedicu u teorijama društvene evolucije. "Dobri podaci i metode poput ovih koje smo ovdje razvili nude svježu perspektivu na mnoštvo otvorenih pitanja, teorija i kontroverzi u različitim područjima, od arheologije, preko povijesti, do društvenih znanosti", naglašava Turchin.
Nadalje, ovakve studije mogu doprinijeti općem razumijevanju onoga što društvo čini uspješnim ili kako prepoznati rane znakove pogoršanja i društvenog kolapsa. "Temeljno razumijevanje društvene dinamike nije samo od akademskog interesa", kaže Turchin koji radi s timom na CSH-u na društvenoj složenosti i kolapsu. "Razumijeti što vodi društvenoj transformaciji i moći identificirati 'prelomne točke' koje dovode do otpornosti ili katastrofe, ključno je za sve nas, posebice danas", zaključuje.
Izvor: PLoS ONE