Tehnologija i energija

Prošla je godina bila godina NFT-a, što je to?

Nika Beluhan

NFT, što je skraćenica za nezamjenjivi token, jedinstvena je jedinica podataka koja koristi tehnologiju koja omogućuje digitalnom sadržaju - od videozapisa do pjesama i slika - da se zabilježi i autentificira na blockchainima kriptovalute, prvenstveno Ethereumu. Nakon što je sadržaj prijavljen na blockchain, svaka transakcija od prijenosa do prodaje bilježi se na lancu, stvarajući lako dostupnu knjigu o porijeklu i povijesti cijena.

Glavni utjecaj NFT-a olakšava posjedovanje i prodaju digitalnog sadržaja. Prije su, na primjer, digitalni umjetnici mogli steći velike sljedbenike na društvenim mrežama, privući samostalne komercijalne radove i možda prodavati grafike i drugu robu sa svojim dizajnom, ali su imali problema s izravnim unovčavanjem digitalne umjetnosti, jer su potrošači pitali: Zašto bih trebao kupiti ono što mogu "screenshotati" besplatno?

Iako je tehnologija koja stoji iza NFT-a olakšala trgovinu i prodaju slika na mreži, NFT zajednica je ta koja je ta koja treba biti zaslužna za stvaranje tržišta za ovu digitalnu imovinu, jer tehnički, kao što mnogi klevetnici ističu, digitalne slike koje su pretvorene u NFT-ove i dalje se može spremiti ili "screenshotati" bez troškova.

Kako NFT radi?

Obično će kreatori (ili umjetnici) kovati svoje radove na NFT tržištu, koje uključuje platforme kao što su OpenSea, SuperRare, Nifty Gateway, Foundation i mnoge druge. Kovanje je čin stvaranja NFT-a, što znači stvaranje pametnog ugovora koji će biti pohranjen na blockchainu. Pametni ugovor sadrži puno važnih informacija: navodi autora djela i osigurava da kreator ili druge strane primaju autorske naknade svaki put kada se NFT proda.

Mogućnost da umjetnici automatski prikupljaju povrat vrijednosti preprodaje dio je NFT-ova izvlačenja za umjetnike (sve platforme zarađuju svoj novac primanjem malog postotka tantijema putem pametnog ugovora). Ali proces nije savršen: tehnološke greške mogu dovesti do toga da stranke ne primaju uvijek tantijeme. A pametni ugovor nema zakonsku težinu autorskog prava – bit će potreban relevantan sudski spor da se vidi kako se zakon odnosi na pametne ugovore.

Pametni ugovori se pohranjuju na blockchain, ali sama umjetnička djela najčešće se ne pohranjuju na lancu jer je pohranjivanje tolike količine previše naporno i skupo; prema tome, većina pametnih ugovora sadrži poveznicu na posao koji predstavljaju. To znači da se mnogi NFT-ovi sastoje od dva dijela, pametnog ugovora i samog sredstva. To može uzrokovati određenu zbrku oko toga gdje se vrijednost zapravo nalazi. Međutim, postoje djela koja se ne pohranjuju samo na lancu, već su također stvorena pomoću blockchain tehnologije.

Dok umjetnici stalno potiču svoje kolege da zarađuju velike novce zarađujući NFT od svog rada, postoje prepreke. Možda je najzahtjevnije to što kovanje NFT-a nije besplatno, a njegov trošak raste tako što mreža Ethereum postaje zagušenija i što je potrebno više računalnih napora za obavljanje posla. Financijski trošak tog potrebnog računskog napora je "naknada za plin", koja stalno fluktuira. Trenutačno kovanje NFT-a na Ethereumu košta oko 70 dolara.

Koji su neki od problema s NFT-ovima?

Iako su NFT imali pozitivan utjecaj na mnoge umjetnike, još uvijek nema dovoljno dostupnih podataka da se vidi koristi li NFT mnogima ili samo nekolicini odabranih. Jedina do sada objavljena sveobuhvatna studija NFT-ova prikupljala je cijene od 2017. do travnja 2021. i izvijestila je da je 15 USD prosječna prodajna cijena 75 posto NFT-ova, pri čemu je samo 1 posto NFT-ova dostiglo cijene veće od 1500 USD. Ove podatke, međutim, treba uzeti s rezervom, jer većina podatkovnih točaka potječe iz vremena prije nego što su NFT-ovi usvojeni na trenutnoj razini.

Sprječavanje krađe je stalni izazov: umjetnici koji su se suzdržavali od stvaranja NFT-a često su vidjeli kako njihova djela kuju nepoznate strane, a samo nekoliko NFT tržišta provjerava kreatora djela prije nego što dopuste prodaju. Umjetnicima koji su se žalili na ovaj problem na internetu rečeno je da kreiraju NFT-ove svog rada samo kako bi zaustavili krađu, nesavršeno rješenje zbog kojeg se umjetnici osjećaju kao da su prisiljeni stvarati NFT-ove. Osim toga, mnogi umjetnici su odbili stvoriti NFT-ove iz moralnih razloga.


Jedan od razloga zašto su se neki umjetnici suzdržavali od izrade NFT-a je taj što ne žele profitirati od zagađujuće infrastrukture Ethereuma. U osnovi, kriptovalute poput Ethereuma troše ogromne količine energije za rad. Prema Forbesu, trenutno jedna transakcija na Ethereumu troši toliko struje koliko i kuća u radnom tjednu. Iako postoje alternativne kriptovalute s mnogo manjim utjecajem na okoliš, poput Tezosa, one još nisu široko prihvaćene (a NFT platforma izgrađena na Tezosu nedavno je raspuštena). Neke NFT platforme kupuju nadoknade ugljika kako bi ublažile njihov utjecaj, ali stvarna učinkovitost kompenzacija ugljika je diskutabilna. Većina NFT zajednice gledala je dalje od utjecaja na okoliš jer dolazi Ethereum 2.0, koji će koristiti infrastrukturu koja znatno manje zagađuje. Navodi se da će stići početkom 2022. godine, iako je njegova implementacija "neminovna" godinama.

Predstavljaju li NFT umjetnički pokret? Medij? Žanr?

Da i ne. Digitalna umjetnost, umjetnost novih medija, softver i blockchain umjetnost predstavljaju žanrove koji iskorištavaju prednosti različitih specifičnih digitalnih medija. Djelo stvoreno putem bilo kojeg digitalnog medija, ili čak tradicionalnih medija, može postati NFT. Međutim, postoje slučajevi kada će umjetnik koristiti blockchain i pametne ugovore za stvaranje samog umjetničkog djela, a samo u tim slučajevima NFT predstavljaju medij. Primjetno je da je samo u tim okolnostima raskol između pametnog ugovora i umjetničkog djela zacijeljen, jer su jedno te isto.

Bez obzira na pitanja tehnologije i medija, također je jasno da je NFT tržište podiglo određene vrste estetike i procesa. Umjetničke vrijednosti u zajednici NFT-a promijenile su se, proširile, smanjile i ponovno evoluirale tijekom protekle godine dok kolekcionari, uglavnom izvan svijeta umjetnosti, razvijaju svoje ukuse u tandemu s promjenjivim tržištem. Kolekcionari ne grade privatne zbirke samo za vlastiti užitak. Većina kolekcionara sličnija je burzovnim trgovcima, kladeći se na povećanje vrijednosti određenih zbirki, što ih čini savršenima za prevrtanje ili kao stabilne pohrane vrijednosti svoje kriptovalute.

Iako smo raspravljali o NFT-ima kroz objektiv umjetnosti, većina sadržaja koji se kuje kategorizirana je kao igre i kolekcionarski predmeti, iako postoje veliki dijelovi NFT-a u kojima je granica između kolekcionarskih i umjetničkih djela zamagljena — kao u suvremenom, tradicionalnom svijetu umjetnosti. Veća je profitna marža koja se može pronaći u djelima koja se prodaju kao umjetnost, a ne kao kolekcionarski predmeti, a sve dok aukcijske kuće, kolekcionari i druge institucije to znaju, može biti teško razjasniti granicu između te dvije kategorije. Ali 2021. ostavila je malo prostora za širu raspravu jer se zbunjujuće i novo tržište razvijalo brzinom munje; U 2022. bi svijet umjetnosti i javnost mogli sami donijeti svoje zaključke.

Izvor: ARTnews

0

Možda će vas zanimati