Tehnologija i energija

Društvene mreže prije 11-te povezane s problemima u ponašanju

N.B.

Nova studija objavljena u Computers in Human Behavior pokazala je da je korištenje Instagrama ili Snapchata prije 11. godine značajno povezano s problematičnijim digitalnim ponašanjem u usporedbi s onima koji su se pridružili ovim platformama kad su bili stariji. Roditeljska ograničenja u korištenju telefona i provjeravanju društvenih mreža ublažila su neke negativne učinke.

"Sve stranice društvenih medija zahtijevaju minimalnu dob od 13 godina za registraciju, ali realnost je da su mnogi korisnici mlađi od toga: jedna trećina našeg uzorka već je počela koristiti društvene mreže u dobi od 11 ili 12 godina, a druga trećina je počela u dobi od 10 godina ili mlađe", rekla je voditeljica studije Linda Charmaraman, ravnateljica Laboratorija za istraživanje mladih, medija i dobrobiti u Wellesley centrima za žene (WCW).

"Ova studija nam pomaže razumjeti rizike i prednosti za djecu i tinejdžere, tako da roditelji i kreatori politike mogu donositi odluke koje daju prioritet njihovoj dobrobiti", rekla je. 

Charmaraman i njezini koautori anketirali su 773 srednjoškolaca na sjeveroistoku SAD-a o njihovom uključenju na društvene mreže, digitalnom ponašanju i roditeljskim ograničenjima u korištenju digitalnih sadržaja. Istraživači su otkrili da je pridruživanje platformama društvenih medija poput Instagrama ili Snapchata prije 11. godine značajno povezano s postojanjem online prijatelja ili pridruživanjem stranicama društvenih medija koje roditelji ne bi odobravali, problematičnijim ponašanjem u digitalnoj tehnologiji, nesimpatičnijim online ponašanjem i većom vjerojatnošću uznemiravanja na mreži i viktimizacija seksualnog uznemiravanja. Neki od tih učinaka su smanjeni kada su roditelji ograničili korištenje telefona i ograničili koliko često njihova djeca provjeravaju društvene mreže.

Vijesti ipak nisu bile loše: znanstvenici su također otkrili da su rani adolescenti, bez obzira na to kada su se pridružili društvenim mrežama, češće bavili pozitivnim digitalnim ponašanjem nego negativnim. A oni koji su se pridružili društvenim medijima kao djeca (u dobi od 10 godina ili mlađi) pokazali su veću tendenciju uključivanja u podržavajuće ponašanje u online zajednici – kao što su objave na društvenim mrežama koje podržavaju društvenu mrežu, poticanje svijesti o društvenim problemima ili organiziranje događaja putem društvenih medija — u usporedbi s onima koji su se pridružili kasnije. To može biti posljedica socijalizacije u mlađoj dobi kako bi se razumjeli i pozitivni i negativni potencijali različitih platformi.

"Ovi nalazi sugeriraju da bi minimalna dob od 13 godina za korisnike društvenih medija u industriji mogla biti potencijalno dobar standard, ako se može provesti", rekla je Charmaraman.

Nalazi također sugeriraju da je potencijalna strategija za podršku obiteljima s djecom i tinejdžerima praćenje stranica društvenih medija i internetskih mreža prijatelja, postavljanje pravila o korištenju zaslona i praćenje učestalosti provjeravanja djece, osobito ako koriste društvene mreže u dobi od 10 godina i mlađoj.

Charmaraman i njezin istraživački tim također rade na studiji kako bi utvrdili ima li dob u kojoj se korisnici pridružuju društvenim medijima ikakvih dugoročnijih učinaka na njihovo zdravlje i dobrobit.

Izvor: Computers in Human Behavior

Možda će vas zanimati