Tehnologija i energija

Neobičan stroj pretvara zrak u pitku vodu

Matija Matečić

Tuniški start-up Kumulus je nedavno predstavio nadasve zanimljiv stroj futurističkog izgleda koji zrak može pretvoriti u pitku vodu. Kako je moguće objašnjava Iheb Triki, osnivač Kumulusa i mladi inženjer strojarstva, koji je na ovu originalnu ideju došao pred nekoliko godina kada se s prijateljima uputio na kampiranje u pustinji.

Nakon nekoliko sati vožnje, na njihovom odredištu su ih dočekale ogromne količine odbačenih plastičnih boca vode, a idućeg jutra je primjetio sitne kapljice rose na površiti svog šatora i uskoro mu je sinula ideja kako jednim udarcem riješiti nekoliko problema: ekološki, samoodrživi i onaj najbitniji - pristup pitkoj vodi u područjima koja se suočavaju s nestašicom.


U svijetu trenutno 1.1 milijarda ljudi nema pristup vodi, a 2.7 milijardi živi s nestašicom vode barem jedan mjesec godišnje. Gotovo jedna trećina škola diljem svijeta lišena je čiste vode, dok 500 tisuća djece mlađe od 5 godina godišnje umire zbog loše kvalitete vode. Nestašica pitke vode je jedna od najvećih prijetnji s kojima se čovječanstvo suočava i pretpostavlja se da će 600 milijuna djece živjeti u područjima s iznimno ograničenim vodnim resursima do 2040. godine.

Iheb i njegovi partneri iz Kumulusa su bili marljivi i nakon nekoliko prototipova konačno su predstavili svoju inovaciju u obliku stroja koji izvlači vodu iz zraka. Kumulus-1 je atmosferski generator vode (AWG) koji proizvodi 20 do 30 litara čiste pitke vode dnevno. Stroj je potpuno autonoman, jednostavan za transport, postavljanje te održavanje. Zrak ulazi u stroj i prolazi kroz zračni filter kako bi se očistio od lebdećih čestica (PM10 i PM2.5). Zatim se, hlađenjem zraka, voda u njemu kondenzira na površinama unutar stroja odakle se može skupiti u spremnik za vodu.





Ovaj stroj omogućuje pristup sigurnom i stabilnom izvoru pitke vode, čak i u suhim područjima poput sjevernoafričke pustinje. Namjera tvrtke je osigurati uređaje lokalnim školama i selima u kojima nedostaje pitke vode. Također je nude tvornicama, uredima i hotelima u nastojanju da smanje upotrebu vode u plastičnim bocama.

Za sada su tri uređaja raspoređena u Tunisu i Parizu, gdje se testiraju. Ali u tri tjedna otkako je lansiran, start-up je već primio više od 100 prednarudžbi, u vrijednosti od oko 700 milijuna dolara, od klijenata iz čitavog svijeta. Želimo im svu sreću i uspjeh da ostvare nadasve plemenite ciljeve.

Možda će vas zanimati