Tehnologija i energija

Ljudski je tretirati metaverzum sa skepsom - evo zašto

Nika Beluhan

Teško da prođe dan, a da neka nova tvrdnja ne obeća da će nas približiti metaverzumu u ne tako dalekoj budućnosti. Meta (tvrtka ranije poznata kao Facebook) i Microsoft s entuzijazmom guraju svjetove virtualne stvarnosti i stavljaju budućnost svojih višemilijardi vrijednih poslova ispred nas. Vodafone predviđa da bi pametni uređaji mogli pratiti naše zdravlje, pa čak i naš mozak do 2030., a Elon Musk tvrdi da bi njegova Neuralink tehnologija mogla pomoći osobama s paralizom da hodaju i omogućiti svima da prenesu svoja sjećanja u oblak unutar desetljeća.

Kad čuju za ovo, neki od nas će osjetiti čisto uzbuđenje – ali drugi će se osjećati nesigurno, nelagodno ili će se izravno protiviti. Naša navika u novijoj povijesti bila je izbjegavati ili prezirati one koji sumnjaju u tehnološki napredak. Možda je vrijeme da se to preispita.

Od početka povijesnih zapisa došlo je do negativne reakcije na tehnologiju. Svaki novi oblik komunikacije – od telegrama do telefona – izazivao je kritike zbog povećanja tempa života. Uz pomoć retrospektive, suvremeni otpor tehnološkom napretku može izgledati kao potpuna ludost - ali često nije.

Kada pogledamo najnoviji hype ciklus, dok bi zagovornici kriptovaluta i metaverzuma željeli skeptike prikazati kao da su zaglavili u prošlosti u prošlosti, barem su neke sumnje dobro utemeljene. Razlozi za oprez prema sljedećem valu tehnologije su višestruki. Jedan od njih he jednostavno jesu li dotične tehnologije tamo gdje se tvrdi da jesu. Musk, posebno, ima naviku previše obećavati, bilo na putovanju na Mars, ultra-brzim vlakovima ili samovozećim automobilima. Malo onih koji njegove tvrdnje za Neuralink shvaćaju ozbiljno.


Druge neminovnije tehnologije metaverzuma oslanjaju se na virtualnu stvarnost, koja se još uvijek uvelike sastoji od nezgrapnih slušalica i čudnih ručnih kontrola – sve samo da bi se avatarom moglo manevrirati kroz neugodan online svijet.

Osim relativno male skupine entuzijasta, praćenje zdravlja nije zahvatilo širu javnost, ne samo zato što se mnogi potrošači brinu što će se dogoditi s njihovim podacima. Općenito, dok neki od nas vole ideju da jednog dana prenesu svoje umove, drugi osjećaju užas zbog zamagljivanja takvih linija.

Mnogo toga očekujemo dok spajamo online i offline svjetove. Ali trebali bismo naučiti ne odbaciti zabrinutost ili oprez oko ovoga. Mnogo je racionalnih razloga zbog kojih ljudi sudjeluju u techlashu.

Izvor: New Scientist

0

Možda će vas zanimati