Koristite anonimni način rada web-preglednika? imamo loše vijesti
Imamo loše vijesti za sve koji koriste način privatnog pregledavanja web-preglednika – kao što je Chromeov anonimni način – kako bi potajno „proguglali” medicinska pitanja u vezi s probavom, tražili druge poslove dok su na poslu ili, što je najvjerojatnije slučaj – gledali pornografiju.
Prvo, niti jedan od privatnih načina koje nude preglednici ne može zaštititi vašu internetsku povijest od provjere pružatelja internetskih usluga ili vladinih agencija, blokirati grupe trećih strana u praćenju vaše aktivnosti ili određivanju vaše geografske lokacije, niti spriječiti viruse i zlonamjerni softver od zaraze računalo. Umjesto toga, „anonimni načini” su osmišljeni da jednostavno zaustave spremanje kolačića i pojedinosti o automatskom popunjavanju na lokalnom uređaju korisnika.
Ta ograničenja sama po sebi nisu vrijedna vijesti, koliko je činjenica da ih tvrtke internet preglednika slabo objašnjavaju.
Studija koju su proveli američki i njemački istraživači, objavljena na internetu nakon uključivanja na Web konferenciju u Lyonu u Francuskoj, ispitala je 460 odraslih dobrovoljaca o tome hoće li korištenje privatnog načina pregledavanja utjecati na rezultate prikupljanja podataka hipotetskih mrežnih scenarija koji su sažimali najčešće pogreške u komunikaciji.
Dok su ispunjavali online upitnik, sudionici su dobili pristup kopiji jednog od 13 ugovora o otkrivanju podataka, mobilnim i stolnim verzijama dokumenata šest glavnih tvrtki preglednika (Firefox, Chrome, Safari, Edge Opera i Brave) ili su dobili lažirani ugovor o kontroli koji je namjerno napisan da bude nejasan – kako bi mogli imati referencu o tome što anonimni načini pregledavanja interneta mogu, a što ne mogu učiniti.
Unatoč navedenome, sudionici su i dalje bili skloni precjenjivanju mogućnosti privatnog pregledavanja. Prema istraživanju, 56.3% mislilo je da upiti za pretraživanje neće biti spremljeni dok su u privatnom načinu rada dok je korisnik prijavljen na svoj Google račun. Dodatno, 40.2% vjeruje da web stranice ne bi mogle odrediti lokaciju korisnika, a 22-37% misli da ISP-ovi, poslodavci i vlada ne bi mogli pratiti povijest pregledavanja. Druga najčešća zabluda bila je da privatno pregledavanje nudi veću zaštitu od virusa.
Iako je odgovornost korisnika informirati se o značajkama preglednika pažljivim čitanjem ugovora o korištenju, autori istraživanja tvrde da ti tekstovi moraju biti bolje napisani.
Primjećuju da su samo "sudionici koji su vidjeli ugovor o korištenju preglednika Chrome dali značajno točnije odgovore." "Iznenađujuće, nijedan drugi ugovor koji smo testirali nije se značajno razlikovao od besmislenog kontrolnog otkrivanja, a naši rezultati upućuju na to da neki ugovori mogu dovesti do dodatnih zabluda.”
Nažalost, zaključuju da su ugovori o korištenju trenutno sve lošiji, a ne bolji. Najnoviji ugovor za Firefoxov privatni način rada ide toliko daleko da savjetuje korisnicima da "pretražuju kao da ih nitko ne gleda".
Nezgodno, jer puno organizacija bi moglo gledati.
Izvor: IFL Science