Fluoridne baterije trajat će i do deset puta duže od litij-ionskih
Tek nekolicina stvari, uz baterije, ima potencijala unaprijediti način na koji koristimo uređaje koji nas svakodnevno okružuju. Bilo da koristimo prijenosna računala, mobilne uređaje ili slušamo omiljenu pjesmu Coldplaya na svom iPod-u, veći kapacitet baterije omogućit će da svi ti gadgeti budu duže odvojeni od izvora napajanja i dati nam veću autonomiju. Također, baterije većeg kapaciteta mogle bi imati utjecaja i na širenje ekološke svijesti popularizacijom električnih automobila - jača baterija - duža vožnja.
Naime, tim znanstvenika sa Karlsruhe instituta za tehnologiju (KIT) je pred nekoliko dana objavio kako je ostvaren velik napredak po pitanju povećanja kapaciteta baterija.
Razvijen je koncept punjive baterije koja više ne zahtjeva litij, a dosadašnji kapacitet istog volumena višestruko je povećan. Tweetaj ovu informaciju! Ovaj novi koncept sada koristi fluorid i temelji se na prijenosu fluoridnih aniona između elektroda. Kako je litij u potpunosti izbačen, nove su baterije sigurnije i "čišće". Koncept su dr. Maximilian Fichtner i dr. Munnangi Anji Reddy predstavili u znanstvenom tjedniku Journal of Materials Chemsitry.
Ovaj koncept je moguće koristiti u baterijama na dva načina - metalni fluoridi mogu biti primijenjeni kao konverzijski materijal u postojećim litij-ionskim baterijama ili se mogu napraviti baterije koje uopće ne zahtijevaju litij. Potonje mogu uskladištiti višestruko više energije u manjem spremniku koristeći fluorid koji sadrži elektrolite. U ovoj formi, fluoridni anioni preuzimaju ulogu prijenosa iz litijskih kationa.
Dr. Fichtner je izjavio "Nekoliko elektrona po metalnom atomu mogu biti preneseni, ovaj koncept omogućuje dosad neviđenu gustoću energije - i do deset puta veću kao konvencionalne litij-ionske baterije."
Znanstvenici trenutno prilagođuju dizajn za budući razvoj i arhitekturu. Cilj je poboljšati početni kapacitet i osigurati stabilnost ciklusa punjenja fluorid-ionske baterije.
Izvor: KIT