Tehnologija i energija

Aplikacija koja rješava sindrom jet laga

G.Dž.

Besplatna aplikacija koristi matematičke modele kako bismo znali kada krenuti van, a kada ostati u krevetu. 

''Jet lag'' je desinkronizacija u organizmu nastala kao posljedica letenja zrakoplovom kroz vremenske zone. To je prolazan klinički sindrom koji se javlja kao odgovor na poremećaje fizioloških i bioloških ritmova i uobičajeno rezultira nespecifičnim simptomima: umor, nesanica i problemi s probavom. Znanstvenici su došli do zaključka da je izloženost svjetlu glavni ključ za prevladavanje problema, ali intezitet ovog poremećaja uvelike ovisi o duljini i tipu izlaganja brzim promjenema vremenskih zona.

Matematičari sa Sveučilišta u Michiganu razvili su model prema kojemu su testriali svoje teorije, a rezultate istraživanja su iskoristili za kreiranje ''Entrain'' aplikacije koja pomaže da ispravno spavamo. ''Entrain'' djeluje u roku od samo dva dana, a potpun oporavak očekuje se nakon četiri dana. Naravno, postoje slučajevi  gdje putnicima treba od sedam do trinaest dana za potpunu sinkronizaciju organizma s vremenskom zonom.

Prema izjavi Amber Williams u časopisu Scientific American, model je sposoban za testiranje beskonačno mnogo mogućih scenarija kako bi se utvrdilo koji modeli ponašanja mogu ljudima pomoći da prevladaju ''Jet lag''. Rezultati, objavljeni u PLOS Computational Biology, otkrili su da je najpotrebnije da organizam pravilno percipira zoru  i sumrak.

Nedavno objavljena aplikacija ''Entrain'', namjenjena je za iPhone. Uz niz algoritama, ova aplikacija preporučuje raspored rasvjete kojeg se korisnik treba pridržavati. Naravno, u pitanju je umjetna rasvjeta. Prateći preporuke aplikacije, osoba se pridržava unaprijed predviđenog rasporeda izlaganju svjetlu. Umjetne promjene će pomoći  pravilnom radu hipotalamusa, zbog čega se korisnik osjeća pospano i budno u različitim vremenima u skladu sa dnevnim ritmom. 

Iako je svjetlo primarni signal za regulaciju cirkadijanskog ritma, to nije jedini faktor. Pokret i fizičko stanje osobe također su važni čimbenici. Poznato je da intezivne vježbe u večernjim satima uzrokuju nesanicu, a  različite tehnike disanja mogu djelovati opuštajuće i poboljšati san. 

Izvor: SciAlert, SciAmerican

0

Možda će vas zanimati