Svemir i vrijeme

Znanstvenici uzgajaju biljke u lunarnoj zemlji, sljedeća stanica je Mjesec

Nika Beluhan

Po prvi put, znanstvenici su uzgojili biljke u tlu s Mjeseca koje su prikupili NASA-ini Apollo astronauti. Istraživači nisu imali pojma hoće li išta niknuti u oštroj mjesečevoj prljavštini i željeli su vidjeti može li se tlo s Mjeseca upotrijebiti za uzgoj hrane. Rezultati su ih zaprepastili.

"Biljke zapravo rastu u lunarnim stvarima. Šališ se?" rekao je Robert Ferl s Instituta za hranu i poljoprivredne znanosti Sveučilišta Florida. Ferl i njegovi kolege posadili su talijin uročnjak u mjesečevu zemlju koju su vratili Neil Armstrong i Buzz Aldrin iz Apolla 11 i drugi mjesečari. Dobra vijest: sve je sjeme niknulo.

Nedostatak je bio to što su nakon prvog tjedna grubost i druga svojstva Mjesečevog tla toliko opterećivali mali, cvjetajući korov da su rasli sporije od sadnica posađenih u lažnu mjesečevu prljavštinu sa Zemlje. Većina mjesečevih biljaka na kraju je zakržljala.

Što je tlo duže bilo izloženo kozmičkom zračenju i sunčevom vjetru na Mjesecu, to su biljke izgledale gore. Uzorci Apolla 11 — izloženi nekoliko milijardi godina dulje elementima zbog starije površine Mora spokojstva — bili su najmanje pogodni za rast, prema znanstvenicima.

"Ovo je veliki korak naprijed da znate da možete uzgajati biljke", rekao je Simon Gilroy, biolog svemirskih biljaka sa Sveučilišta Wisconsin-Madison, koji nije imao nikakvu ulogu u studiji. "Pravi sljedeći korak je otići i učiniti to na površini mjeseca."


Mjesečeva je prljavština puna sićušnih, staklenih krhotina od udara mikrometeorita koji su posvuda dospjeli u lunarne sletanje Apollo i izlizali svemirska odijela mjesečevih šetača. Jedno rješenje bi moglo biti korištenje mlađih geoloških točaka na Mjesecu, poput tokova lave, za iskopavanje tla za sadnju. Okoliš se također može prilagoditi, mijenjajući mješavinu hranjivih tvari ili prilagođavajući umjetnu rasvjetu.

Šest posada Apolla vratilo je samo 382 kilograma mjesečevog kamenja i zemlje. Neka od najranijih mjesečevih prašina posuta je po biljkama u karanteni s astronautima Apolla u Houstonu nakon povratka s Mjeseca.

Većina lunarne zalihe ostala je zaključana, prisiljavajući istraživače da eksperimentiraju sa simuliranim tlom napravljenim od vulkanskog pepela na Zemlji. NASA je konačno dodijelila 12 grama istraživačima sa Sveučilišta Florida početkom prošle godine, a dugo očekivana sadnja dogodila se prošlog svibnja u laboratoriju.

NASA je rekla da je vrijeme za takav eksperiment konačno bilo pravo, a svemirska agencija želi vratiti astronaute na Mjesec za nekoliko godina. Idealna situacija bila bi da budući astronauti iskoriste beskrajne količine dostupne lokalne prljavštine za sadnju u zatvorenom prostoru u odnosu na postavljanje hidroponskog ili potpuno vodenog sustava, rekli su znanstvenici.

"Činjenica da je bilo što raslo znači da imamo stvarno dobru početnu točku, a sada je pitanje kako optimizirati i poboljšati", rekla je Sharmila Bhattacharya, NASA-ina programska znanstvenica za svemirsku biologiju.

Izvor: Phys.org

Možda će vas zanimati