Svemir i vrijeme

Zašto se Venera rotira polako - atmosfera objašnjava ozbiljnost situacije

Nika Beluhan

Da nije guste atmosfere koja se brzo kreće na Veneri, Zemljin sestrinski planet vjerojatno se ne bi rotirao. Umjesto toga, Venera bi stajala na mjestu, uvijek okrenuta prema suncu kao što je ista strana mjeseca uvijek okrenuta prema Zemlji.

Gravitacija velikog objekta u svemiru može spriječiti manji objekt od okretanja, fenomen koji se naziva plimno zaključavanje. Budući da sprječava ovo zaključavanje, znanstvenik s UC Riversidea tvrdi da atmosfera treba biti istaknutiji čimbenik u proučavanju Venere kao i drugih planeta. Ovi argumenti, kao i opisi Venere kao djelomično zatvorenog planeta, objavljeni su u članku Nature Astronomy.

"Mi razmišljamo o atmosferi kao o tankom, gotovo odvojenom sloju na vrhu planeta koji ima minimalnu interakciju s čvrstim planetom", rekao je Stephen Kane, astrofizičar UCR-a i glavni autor rada. "Venerina moćna atmosfera nas uči da je ona puno integriraniji dio planeta koji utječe na apsolutno sve, čak i na to koliko brzo planet rotira."

Veneri je potrebno 243 zemaljska dana da se jednom okrene, ali njena atmosfera kruži planetom svaka četiri dana. Ekstremno brzi vjetrovi uzrokuju da se atmosfera vuče duž površine planeta dok kruži, usporavajući njegovu rotaciju, a također popuštajući stisak sunčeve gravitacije. Spora rotacija zauzvrat ima dramatične posljedice za vruću venerinu klimu, s prosječnim temperaturama do 900 stupnjeva Celzijusa – dovoljno vrućim da rastopi olovo.

"To je nevjerojatno vanzemaljsko, potpuno drugačije iskustvo nego na Zemlji. Stajati na površini Venere bilo bi kao da stojite na dnu vrlo vrućeg oceana. Ne biste mogli disati na njemu", rekao je Kane.

Jedan od razloga za vrućinu je taj što gotovo svu sunčevu energiju koju apsorbira planet upija Venerina atmosfera i nikada ne dopire do površine. To znači da rover sa solarnim panelima poput onog koji je NASA poslala na Mars ne bi radio. Venerina atmosfera također blokira sunčevu energiju da napusti planet, sprječavajući hlađenje ili tekuću vodu na njegovoj površini, stanje poznato kao efekt staklenika.

Nejasno je doprinosi li djelomično zaključavanje plime i oseke ovom odbjeglom stanju staklenika, stanju koje u konačnici čini planet nenastanjivim za život kakvog poznajemo. Ne samo da je važno razjasniti ovo pitanje da bismo razumjeli Veneru, važno je i za proučavanje egzoplaneta koji će vjerojatno biti ciljani za buduće NASA-ine misije.

Većina planeta koji će se vjerojatno promatrati nedavno lansiranim svemirskim teleskopom James Webb vrlo su blizu svojim zvijezdama, čak bliže nego što je Venera Suncu. Stoga je vjerojatno da će biti i plimno zaključani.

Budući da ljudi možda nikada neće moći osobno posjetiti egzoplanete, ključno je osigurati da računalni modeli uzmu u obzir učinke blokade plime i oseke. "Venera je naša prilika da ispravimo ove modele kako bismo mogli ispravno razumjeti površinska okruženja planeta oko drugih zvijezda", rekao je Kane.

Stjecanje jasnoće o čimbenicima koji su doprinijeli odbjeglom stanju staklenika na Veneri, najbližem planetarnom susjedu Zemlje, također može pomoći u poboljšanju modela onoga što bi se jednog dana moglo dogoditi Zemljinoj klimi. "U konačnici, moja motivacija u proučavanju Venere je bolje razumjeti Zemlju", rekao je Kane.

Izvor: Phys.org

Možda će vas zanimati